مشاوره ثبت شرکت در بهترین موسسه ثبت شرکتها در ایران 02162753000
blog

کد اقتصادی

۲۴ خرداد ۱۴۰۱ 8 پرسش و پاسخ
فهرست عناوین

دریافت کد اقتصادی یکی از اصلی ترین کارهایی است که بعد از تاسیس یک شرکت برای آن باید اقدام کنید. اما این سوال پیش می آید که کد اقتصادی چه کاربردهایی دارد، مراحل دریافت آن چگونه است، آیا نیاز به داشتن مکان اداری و اجاره نامه هولوگرام دار داریم ؟

اگر این سوال ها برای شما هم وجود دارد، پیشنهاد می دهیم که تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

کد اقتصادی

کد اقتصادی

کلمه کد اقتصادی برای کسانی که شرکت ثبت کرده اند، کلمه ای آشنا است، اما هنوز هم هستند افرادی که با معنی این کد آشنایی ندارند.

در رابطه با کد اقتصادی باید بگوییم که کدی 12 رقمی است و نشان می دهد که شرکت شما در اداره مالیات حوزه خود پرونده مالی دارد. بدون کد اقتصادی انجام بسیاری از کارها ممکن نیست.

بعد از ثبت شرکت شما 2 ماه فرصت دارید که برای ثبت نام کد اقتصادی و پرداخت تمبر سرمایه شرکت اقدام کنید.

دریافت کد اقتصادی

دریافت کد مالیاتی

اگر شما قصد خرید و فروش کالای خاص یا خدمتی خاص را دارید، اگر قصد واردات و صادرات دارید یا حتی برای فعالیت های خود نیاز به قرارداد بستن دارید، باید یک کد مالیاتی داشته باشید که همان کد اقتصادی است. مهمترین مواردی که در دریافت کد مالیاتی الزامی است عبارتند از:

 1. عقد هر گونه قرارداد
 2. اخذ گرید برای شرکت
 3. افتتاح حساب بانکی برای شرکت
 4. شرکت در مزایدات و مناقصات
 5. پرداخت هرگونه مالیات شرکت و اظهار سود و زیان شرکت

شما برای هر گونه قراردادی به  کد اقتصادی نیاز خواهید داشت و بدون این کد تنظیم قرارداد ممکن نخواهد بود.

برای شرکت در مناقصه ها و مزایده ها هم به کد اقتصادی نیاز خواهید داشت. لازم به ذکر است که در هنگام شرکت در یک مزایده، اگر بر روی پاکت مورد نظر کد اقتصادی نوشته نشده باشد، از همان ابتدا پاکت پیشنهادی شما باز نخواهد شد. یعنی هیچ شانسی برای رقابت بین  شرکت های رقیب نخواهید داشت.

بسیاری از شرکت ها برای آن که کسب و کار خود را رونق ببخشند، به دنبال گرفتن رتبه هستند. یکی از مدارک مورد نیاز برای رتبه بندی شرکت، همین کد اقتصادی می باشد. یعنی باید کد اقتصادی دریافت کرده باشید و سپس نسبت به اخذ گرید اقدام کنید.

در صورتی که کد اقتصادی نداشته باشید، قادر به تکمیل اظهارنامه مالیاتی هم نخواهید بود. احتمالا با خواندن این مطلب تصور می کنید که این موضوع به نفع شما است و دیگر نیازی به پرداخت مالیات ندارید. اما باید بگوییم که این موضوع معایب بسیاری را برای شما به دنبال دارد و اصلی ترین مشکل آن است که جریمه مالیاتی خواهید شد.

دریافت سریع کد اقتصادی

تا شهریور ماه سال 99 نحوه گرفتن کد اقتصادی شرکت زمانبر بود، از شهریور ماه و زمانی که به دستور دولت و در راستای تسهیل در مجوزات کسب و کار و همچنین شرایط کرونا در کشور دریافت کد اقتصادی سرعت بیشتری گرفته است. همچنین طبق قانون جدید شناسه ملی شرکت به عنوان کد اقتصادی شرکت های در نظر گرفته خواهد شد و مراحله 45 گرفتن کد اقتصادی حذف شده است. همچنین برای اشخاص حقیقی نیز با داشتن یک کسب و کار دریافت کد مالیاتی با کد ملی امکان پذیر است.

زمان دریافت کد اقتصادی

مدت زمان گرفتن کد در حال حاضر از زمان پیش ثبت نام در سایت اداره مالیات تا رسیدن به گام 4 و تایید اطلاعات مودی حدودا بین 3 الی 5 روز می باشد.

مدارک لازم جهت دریافت کد اقتصادی

برای دریافت کد اقتصادی به مدارک شناسایی اعضا و مدارک اصلی شرکت نیاز است؛

 • تصویر شناسنامه و کارت ملی همه اعضاء شرکت (سهامدارن یا شرکا) تهیه کنید.
 • کسانی که در شرکت حق امضا دارند باید گواهی امضا گرفته و ارائه دهند.
 • دفترچه مخصوص اخذ کد اقتصادی را تکمیل کنید.
 • یک کپی از اجاره نامه ارائه دهید، لازم به ذکر است که اجاره نامه باید به اسم شرکت باشد.
 • از مدارک اصلی شرکت (اساسنامه، شرکتنامه، تقاضانامه، صورتجلسه مجمع عمومی موسسین شرکت، صورتجلسه هیات مدیره شرکت، روزنامه رسمی تاسیس شرکت و روزنامه رسمی ثبت تغییرات شرکت) خود یک کپی تهیه کنید، این کپی باید با اصل برابر شود.
 • معرفی یک شماره حساب جهت ثبت نام در وب سایت اداره مالیات که این حساب باید متعلق به شرکت یا یکی از صاحبان امضا و یا مشترک بین اعضا باشد.

سوالات مهم

بعد از ثبت شرکت برای دریافت کد اقتصادی چقدر فرصت داریم؟

بعد از ثبت، حداکثر 2 ماه فرصت برای گرفتن کد اقتصادی و پرداخت تمبرسرمایه شرکت فرصت دارید اما ما توصیه می کنیم که بعد از ثبت بلافاصله برای گرفتن کد اقدام کنید.

گرفتن کد اقتصادی چقدر زمانبر است؟

در حال حاضر پیش ثبت نام و ثبت نام و ورود اطلاعات و بررسی و اعتبار سنجی اطلاعات در سایت اداره مالیات بین 10 الی 15 روز کاری زمانبر خواهد بود اما سازمان های مرتبط و مروبطه در این امر سعی دارند این زمان را به یکی دو روز تقلیل دهند.

دریافت کد اقتصادی بدون اجاره نامه ممکن است؟

شما حتی اگر دفتر شرکتتان سند اداری نیست و مسکونی است هم می توانید کد اقتصادی دریافت نمایید، در شرایط کرونا و بر اساس قوانین جدید حتی در دفاتر موقعیت اداری در صورتی که واقعا دفتر کار باشد می توانید کد اقتصادی بگیرید اما اجاره نامه باید داشته باشد.

اگر کد اقتصادی نگیریم چه اتفاقی خواهد افتاد؟

وقتی کد اقتصادی نگیریددر ابتدایی ترین حالت شما نمی تواند اظهارنامه مالیاتی رد کنید، یعنی در واقع هیچ سود و زیانی را اظهار نمی کنید، در این صورت اداره مالیات و ممیز شما برای شرکت شما قطعا جریمه در نظر خواهد گرفت.

مراحل دریافت کد اقتصادی

گرفتن کد مالیاتی

حال که با اهمیت داشتن کد اقتصادی آشنا شده اید، فرصت مناسبی است که در رابطه با مراحل گرفتن کد مالیاتی مطالبی را بیان کنیم.

 1. در ابتدا مدارک گفته شده در بالا را به طور کامل تهیه کنید؛ لازم به ذکر است که باید از این مدارک دو نسخه داشته باشید.
 2. ورود به سامانه پیش ثبت نام سایت اداره مالیات به آدرس tax.gov.ir
 3. ثبت نام در سامانه
 4. دریافت نام کاربری و کلمه عبور بروی تلفن همراه
 5. ورود با نام کاربری و کلمه عبور دریافت شده و تکمیل اطلاعات درخواستی، این اطلاعات شامل اطلاعات شرکت، سهامداران، آدرس، نوع و درصد فعالیت ها و شماره حساب بانکی می باشد.
 6. بعد از ثبت نهایی در صورتی که اطلاعات شما ناقص باشد اخطار دریافت خواهید نمود که در بخش کد پیگیری به صورت قرمز مشخص شده است و شما باید آن بخش را تکمیل نمایید.
 7. بعد از تایید اطلاعات باید اداره مالیات همراه با اوراقی که در بالا گفته شد مراجعه نمایید. در این مرحله نمی توانید از یک وکیل برای انجام کارهای خود استفاده کنید و باید شخصا این مراحل را انجام دهید. یعنی حضور یکی از صاحبان امضا در اداره مالیات الزامی است.
 8. تشکیل پرونده و احتمالا بازدید کارشناس؛ در این مرحله یک کارشناس از طرف اداره مالیات به طور سر زده جهت راستی آزمایی از محل شرکت شما بازدید می کند.
 9. دریافت پیامک تایید، در این مرحله با ورود به بخش استعلام وجود پرونده مالیاتی خواهید دید که شناسه ملی شما به عنوان کد اقتصادی شما ثبت گردیده است.
دریافت کد مالیاتی

مرحله 45 کد اقتصادی

مرحله 45 کد اقتصادی درواقع بازدید میدانی و اعتبار سنجی اطلاعات به صورت حضوری می باشد که در حال حاضر مرحله 45 از این فرآیند حذف شده است و به جای آن گام 4 است که به معنای استفاده کامل از خدمات آنلاین مالیاتی می باشد. در صورتی که در مورد پیش ثبت نام کد مالیاتی سوالی دارید با ما تماس بگیرید.

پرسش و پاسخ
سوال از شما پاسخ از ما
درحال ارسال پاسخ به :
زهرا رضی ئی ‏۱۵ اسفند ۱۳۹۹

سلام
من تو سیستم ثبت نام کردم تا مرحله ۴۴هم درسته زده دست بررسی توسط کارشناس مالیاتی حدودا ۲۰ روزه چقدر زمان میبره برای کد اقتصادی ؟
آیا بایدبه اداره مالیات مراجعه کنم ؟

پاسخ
مشاور کاج ‏۱۵ اسفند ۱۳۹۹

سلام وقت بخیر، متاسفانه این ایراد مالیات هست که هیچ اطلاعتی بعد از گام 4 نمیده، بله شما باید تشکیل پرونده کد اقتصادی در اداره انجام بدید و مراجعه کنید حضوری

پاسخ
زینب حسنوند ‏۱۸ اسفند ۱۳۹۹

سلام.
برای شرکت همه کارهای مالیاتی انجام شده وشماره اقتصادی گرقته شده ولی شماره 11 رقمی هستش که در واقع کدهای اقتصادی 12 رقمی اند.آیا این شماره اقصادی درسته؟چون برای سایت ایران کد اجازه ثبت نام نمیده باکد 11 رقمی.

پاسخ
مشاور کاج ‏۱۸ اسفند ۱۳۹۹

سلام، در حال حاضر کد اقتصادی بعد از تشکیل پرونده و طی کردن روال و تایید سازمان امور مالیاتی همان شناسه ملی شرکت خواهد بود که 11 رقم است اگر وب سایت مورد نظر شما اخطار می دهد با پشتبانیشان تماس بگیرید

پاسخ
ایمان ‏۲۳ خرداد ۱۴۰۱

سلام
کسی که سال ۱۴۰۰ با کد پستی منزل مسکونی کد اقتصادی گرفته و دستگاه کارتخوان سیار خریده و اظهار نامه هم پر کرده، آیا باید بره اداره مالیات تشکیل پرونده بده؟

پاسخ
مشاور کاج ‏۲۵ خرداد ۱۴۰۱

قطعا دوست عزیز

پاسخ
علی سلطانی ‏۲۴ خرداد ۱۴۰۱

سلام
روز بخیر
آیا با اجاره نامه دست نویس ( چاپی )با امضای 2نفر شاهد ، به طوریکه مالک مدیر عامل شرکت و مستاجر شرکت باشد میشه کد اقتصادی گرفت . یعنی این نوع اجاره نامه که از طرف مشاورین املاک نیست و هولوگرام نداره را قبول میکنند؟

پاسخ
مشاور کاج ‏۲۴ خرداد ۱۴۰۱

با سلام، وقتی مالک مدیرعامل است بهتر است اجاره نامه کد رهگیری دار با اجاره ای به نرخ بازار مسکن تنظیم شود، با اینکه هزینه دارد برای شما ( ناچیز است ) اما درصورت های مالی، شما می توانید اجاره ماهانه دفتر را جزو هزینه هایتان آورده و آن را ماهانه به حساب مالک واریز نمایید. این راهکار بهتر و قانونی است و در نظر داشته باشید که مالک باید مالیات بر اجاره را پرداخت نماید.

پاسخ