تغییر نام شرکت

تغییر نام شرکت : شرکت های تجاری دارای نام کامل حقوقی برای خود می باشند که با این نام از سایر شرکت ها اعم از تجاری و غیر تجاری متمایز می شوند اما انتخاب نام دارای قوانین و مقررات مرتبط با خود است که باید در زمان انتخاب نام تمامی این قوانین را رعایت کنید.

چنانچه بعد از انتخاب نام شرکت و ثبت شرکت بنا بر دلایل موجهی که دارید تصمیم گرفتید نام شرکت را تغییر دهید نیز، باید قوانین تغییر نام را نیز به صورت کامل رعایت کنید و مانند ثبت شرکت برای این تغییر نام مدارک را جهت انجام چنین اموری به اداره ثبت شرکت ها ارسال کنید. چنانچه از این قوانین برای تغییر نام اطلاعات کافی ندارید بهتر است این مقاله را تا انتها دنبال کنید تا با قوانین و مقررات تغییر نام شرکت بطور کامل آشنا شوید.

تغییر نام شرکت

تغییر نام شرکت برای تمامی شرکتهایی که به هر دلیلی مایل به تغییر نام خود هستند امکان پذیر است این شرکت ها می توانند با رعایت تمامی شرایط و تشریفات لازم این کار را انجام دهند. بعد از تغییرنام ، سایر شرایط شرکت از جمله شماره و تاریخ ثبت تغییری نخواهد کرد و تنها نام قبلی شرکت تغییر خواهد کرد.

تغییر نام شرکتهمانطور که اشخاص حقیقی و افراد دارای نام هستند تا از دیگران متمایز شوند شرکت های حقوقی نیز دارای نام هستند تا از سایر شرکت ها متمایز شوند. همچنین همانطور که نام انتخابی افراد حقیقی باید طبق قوانین جمهوری اسلامی و کشور تابعه باشد، شرکت های حقوقی نیز باید قوانین انتخاب نام را رعایت کنند تا نام مورد نظرشان مورد تایید سازمان و اداره ثبت شرکت ها قرار بگیرد.
شرکت هایی که به فعالیت می پردازند در دو دسته شرکت های تجاری و غیر تجاری قرار می گیرند که شرکت های تجاری خود به ۷ قالب تقسیم می شوند که این ۷ قالب عبارتند از: شرکت های سهامی( شرکت سهامی در دو بخش عمده و پرکاربرد شرکت سهامی خاص و شرکت سهامی عام وجود دارد.)، شرکت های مختلط سهامی، شرکت مختلط غیر سهامی، شرکت های نسبی، شرکت های تضامنی، شرکت های با مسئولیت محدود و شرکت های تعاونی.
اسمی که برای این شرکت ها انتخاب می کنید باید از قوانین و اصولی پیروی کند تا بتواند مورد تایید قرار بگیرد.

 قوانین انتخاب نام برای ثبت شرکت عبارتند از

-نام انتخاب برای شرکت ها باید نام کاملا فارسی بدون ریشه عربی و لاتین باشد.
-نامی که برای شرکت خود انتخاب می کنید باید نام منحصربفردی باشد به این صورت که قبلا توسط شرکت دیگری به ثبت نرسیده باشد.
-اگر قصد استفاده از اعداد در نام انتخابی خود دارید باید عدد را صورت حروف بنویسید و از نوشتن عدد به صورت ریاضی خودداری کنید.
-از حروف انگلیسی به صورت پی وی سی و یا غیره نمی توانید استفاده کنید.
-نام انتخابی باید حداقل از سه بخش تشکیل شده باشد.
-از نام های افراد مشهور نمی توانید استفاده کنید به صورت ابن سینا، زکریای رازی و یا شاعران و یا دانشمندان دیگر
-باید قواعد اسمی که در هر قالب ثبتی وجود دارد را رعایت کنید مثلا باید در شرکت نسبی نام یکی از شرکا در نام شرکت نیز آورده شود و از لغاتی مانند شرکاء برادران و یا لغاتی از این قبیل استفاده شود. مانند شرکت لبنیاتی برادران محمدی.
-از بکار بردن کلماتی مانند دولتی، ملی، سراسری و … در نام شرکت خودداری کنید.
نام شرکت به قدری دارای اهمیت است که در برخی موارد از کیفیت محصول نیز پیشی می گیرد. زیرا نام شرکت اولین چیزی است که در ذهن مخاطب آورده می شود و در استفاده های مجدد اولین چیزی که از محصول شما به یاد خواهد آورد نام شرکت شما است.

چنانچه بعد از تعیین نام شرکت تصمیم گرفتید که نام شرکت را تغییر دهید که باید تصمیم با هماهنگی و نظر موافق اعضای هیئت مدیره و مجمع عمومی شرکت باشد نیز باید همین موارد و قوانین را در انتخاب نام جدید نیز رعایت کنید و توجه داشته باشید که تغییر نام شرکت، تغییری در شناسه ملی شرکت و شماره ثبتی شرکت ایجاد نمی کند بلکه فقط نام آن تغییر می کند.
برای تغییر نام شرکت باید تمامی مدارک را در زمان ثبت شرکت به اداره ثبت شرکت ها ارسال کردید را دوباره جهت تغییر نام شرکت به این سازمان ارسال کنید.

برای تغییر نام شرکت لازم است مجمع عمومی فوق العاده تشکیل شود و سپس صورت جلسه تنظیم شود سپس کافیست این صورت جلسه توسط اعضا امضاء گردد، سپس به همراه مدارک شناسایی مدیر عامل و مدارک شرکت که شامل کپی آگهی تأسیس و روزنامه رسمی شرکت می باشد به همراه اسامی انتخابی با تعیین اولویت تحویل اداره ثبت گردد.
اما تمامی اسامی ارسالی به اداره ثبت پذیرفته نمی شوند برای مثال:

در حال حاضر اسامی تک سیلابی به هیچ‌ عنوان پذیرفته نمی‌شوند زیرا اسامی انتخابی حتما باید سه سیلابی باشند.یعنی باید از سه بخش تشکیل شده باشند.

البته در مواردی خاص که نامهای انتخابی بسیار خاص بوده و مانند آن ها کمتر وجود داشته باشد احتمال پذیرش نام دو سیلابی نیز وجود دارد.
در نام گذاری برای شرکت ها دست کم یک کلمه از سه بخش نام شرکت باید نام خاص باشد مانند شاهین، پرستو، گلزار و مانند این ها در ضمن بهتر است از نامهایی استفاده شود که عمومیت کمتری دارند زیرا احتمال تأیید نام هایی که زیاد تکرار شده اند ، کم است برای مثال احتمال تایید کلماتی مثل ایرانیان، پارسیان و … به علت این که در نام بیشتر شرکتهای ثبت شده ایرانی به کار رفته اند نسبت به نام های خاص کمتر است.

شرایط تایید نام جدید:

برای اینکه نام انتخابی شما تأیید شود لازم است دارای شرایطی باشد:
الف – نام انتخابی باید پارسی باشد. بهتر است در نام منتخب از کلمات خارجی استفاده نشود البته کلمات عربی و خصوصا مذهبی چندان شامل این قاعده نمی شوند. دربعضی موارد ازنام هایی استفاده می شود که پارسی هستند ولی چندان مصطلح نیستند در این صورت لازم است برای آن نام ها مستنداتی ارائه شود. این مستند باید از فرهنگهای معتبر مانند فرهنگ دهخدا، فرهنگ عمید یا فرهنگ معین باشد.
ب- نام منتخب باید سه سیلابی باشد یعنی باید از سه کلمه تشکیل شده باشد. نامهای تک سیلابی که به هیچ عنوان پذیرفته نمی‌شوند ولی برای نامهای دو سیلابی در صورت خاص بودن و نداشتن تشابه احتمال تأیید وجود دارد.
ج- نام در خواستی شما درصورتی به راحتی ثبت می شود که مشابه یا عین نام مذکور قبلا ثبت نشده باشد.
د- بعضی از کلمات در دسته ی کلمات ممنوعه قرار دارند که نباید از آن ها استفاده کرد کلماتی مانند ایران، کانون، تهران و سایر کلماتی که دولتی و ملی محسوب می‌گردند تأیید نخواهند شد. همچنین برای استفاده از نام شهرها و اماکن مختلف مجوز فرمانداری یا مراجع ذیصلاح لازم است.
با رعایت موارد فوق می‌توان نامی مناسب انتخاب نمود و در کمترین زمان تغییر نام را به انجام رساند تا بدون ایجاد موانع و مشکلات قانونی و اداری و تلف شدن زمان نام جدید شرکت به ثبت برسد.

مدارک لازم جهت تغییر نام شرکت

-ارائه صورتجلسه تنظیم شده مبنی بر موضوع تغییر نام شرکت
-ارائه مدارک شناسایی مدیرعامل مانند کارت ملی و شناسنامه
-ارائه آگهی تاسیس شرکت
-ارائه روزنامه رسمی که آگهی های و نقل و انتقال سهام در آن منتشر می شود.
-ارائه لیستی از سهامداران که در جلسه هیئت مدیره حضور داشته اند.
در نهایت باید هزینه مورد نیاز برای تغییر نام شرکت را نیز به حساب سازمان واریز کرده و رسید آن را همراه مدارک به سازمان ثبت شرکت ها ارائه دهید.
بعد از دریافت این مدارک و تایید شدن آن ها توسط مراجع ذیصلاح و تایید نام انتخابی جدید مراحل تغییر نام انجام خواهد گرفت و بعد از طی شدن مدت زمان لازم برای انجام این پروسه، نام شرکت شما، به نام انتخاب شده توسط شرکاء و اعضای هیئت رئیسه که مورد تایید سازمان قرار گرفته تغییر خواهد کرد و از این پس با این نام در بازار تجارت فعالیت خواهد کرد و سهام شرکت نیز با این نام جدید در سازمان بورس اوراق بهادار قرار خواهد گرفت.

The name of your limited company can be changed at Kaj Instituteat any time if the directors or shareholders approve. You can change a company name any time after incorporation.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید