ثبت شرکت و برند در بهترین موسسه ثبت شرکتها در ایران 02162753000
blog

مراحل ثبت شرکت

۲۲ مهر ۱۳۹۹ 6 پرسش و پاسخ

در متن حاضر سعی کرده ایم هر آنچه که لازم است در مورد مراحل ثبت شرکت بدانید را در اختیار شما قرار دهیم تا با اطلاعات کامل اقدام به ثبت کنید و در انجام عملیات ثبت شرکت اینترنتی در سامانه اداره ثبت شرکتها اطلاعات لازم را داشته باشید.

مراحل ثبت شرکت اینترنتی

مراحل ثبت شرکت در 9 گام ساده

ما در این نوشته به شما می گوییم که برای ثبت شرکت چه مراحلی را باید طی کنید، چه مواردی را از قبل باید مشخص کنید.

باید بدانید که در مراحل ثبت شرکت در سامانه اداره ثبت شرکتها به همین صورت زیر گام به گام بوده و شما بعد از تکمیل اطلاعات در هر مرحله می توانید به گام بعدی بروید.

چنانچه در هر مرحله اطلاعات ناقص وارد کرده باشید سامانه به شما اخطار داده و نمی توانید به مرحله بعدی بروید. پس با این 9 گام که زیربنای ثبت یک شرکت می باشند همراه باشید.

گام 1) نوع شرکت خود را مشخص نمایید

اغلب شرکت هایی که در کشور ما به ثبت می رسند یا  ” شرکت سهامی خاص ” هستند یا ” شرکت با مسئولیت محدود ” ، البته شرکتهای تعاونی و تضامنی و .. نیز به ثبت می رسند اما مانند دو شرکت گفته شده پر کاربرد نیستند.

شما در اولین مرحله ثبت شرکت خود بایستی به این موضوع توجه کنید که اهداف و شرایط شما برای ثبت شرکت هماهنگ با کدام نوع از شرکت ها است. برای اطلاع از شرایط و آشنایی با انواع شرکت ها می توانید در همین وب سایت یا منابع مشابه به جستجو بپردازید.

به عنوان مثال برای کار در مقیاس کوچک گاها از شرکت مسئولیت محدود استفاده می کند، چون با دو نفر قابل ثبت است و برخی دشواری های ثبت شرکت سهامی خاص را ندارد. برای آشنایی بیشتر می توانید مقاله نحوه ثبت شرکت مسئولیت محدود را مطالعه کنید

اما در صورتی که کار بازرگانی می کنید یا در ادامه نیاز به اخذ وام از بانکها و موارد مشابه دارید بهتر است شرکت سهامی خاص ثبت کنید.

لازم است بدانید که برای ثبت شرکت سهامی خاص باید حداقل 3 نفر سهامدار باشید و 2 نفر بازرس یعنی جمعا 5 نفر. برای آشنایی بیشتر می توانید مقاله نحوه ثبت شرکت سهامی خاص را مطالعه کنید

این مطلب را حتما بخوانید هزینه ثبت شرکت دقیقا چقدر است؟

انتخاب شرکا، تعیین سرمایه و موضوع فعالیت شرکت

گام 2) شرکا و سهامداران شرکت را تعیین کنید

در میان تمام مراحل ثبت شرکت شاید مهم ترین مرحله همین انتخاب و تعیین شرکا و سهامداران است. این افراد، افرادی خواهند بود که در شرکت شما صاحب نظر و دارای حق امضا می شوند.

در حقیقت هر تصمیم گیری برای شرکت توسط این افراد انجام می شود. شرکا و سهامداران بزرگترین دارایی معنوی یک شرکت هستند. سود شرکت از تخصص، سرمایه، انرژی و وقتی که این افراد در آن می گذارند ناشی می شود.

خصوصیات اخلاقی و انسانی شرکا و سهامداران برای ادامه فعالیت با هم در یک شرکت نیز می تواند نکته قابل توجه دیگری در تعیین آنها باشد. این موضوع حتی گاهی در صورت عدم توجه می تواند منجر به منحل شدن شرکت شود.

گام 3) میزان و نوع سرمایه شرکت را مشخص کنید

منظور از نوع سرمایه، سرمایه نقدی و غیرنقدی شرکت است. به هنگام تصمیم به ثبت شرکت شما باید میزان هر یک از این سرمایه ها مشخص کنید. در قانون تجارت کشور حداقل میزان سرمایه به هنگام ثبت آن یک میلیون ریال تعیین شده است.

در مورد آورده های غیر نقدی شرکا نیز که می تواند شامل ملک، ماشین آلات، خودرو و … باشد میزان ارزش آنها توسط نظر کارشناسان تعیین می شود.

معمولا شرکت مسئولیت محدود و سهامی خاص را با سرمایه اولیه 100 هزار تومان ثبت می کنند.

نکته: در ثبت شرکت مسئولیت محدود نیاز به واریز این سرمایه در حساب شرکت نیست اما در شرکت سهامی خاص هر میزانی که برای سرمایه در نظر می گیرید باید 35 درصد از آن را به حساب شرکت نزد یکی از بانکها واریز کنید. مثلا اگر سرمایه شرکت سهامی خاص را 1 میلیون تومان تعیین کرده اید باید 350 هزار تومان آن را در حساب بانکی شرکت نگه دارید.

گام 4) موضوع فعالیت شرکت را تعیین نمایید

در ابتدای توضیح گام چهارم که مربوط به مشخص کردن موضوع فعالیت شرکت است بایستی تاکید کنیم که در صورت وجود هر گونه اشتباه یا عدم دقت و اطلاعات کافی در این مورد ممکن است در ثبت یا حتی پس از ثبت شرکت به مشکل بر بخورید.

پس حتما با یک کارشناس یا مشاور در این باره مشورت نمایید تا صحت موضوع فعالیت انتخاب شده شما برای شرکت را تایید کند.

مشاوران ما در موسسه ثبت شرکت کاج برای مشاوره و راهنمایی شما در زمینه مشخص نمودن موضوع فعالیت شرکت آماده ارائه خدمات هستند؛ کافی است با شماره تلفن های ما تماس حاصل نمایید.

برای آشنایی بیشتر با انواع موضوع فعالیت شرکت ها بایستی بگوییم که فعالیت شرکت ها در این باره به 4 دسته تقسیم می شود:

 1. شرکت هایی که موضوع فعالیت شان توسط عموم مردم ثبت نمی شود و نهادها و ارگان های دولتی در این موضوع دخالت دارند.
 2. شرکت هایی که موضوع فعالیت شان پیش از اقدام به ثبت بایستی مجوز لازم را از نهاد یا سازمان خاصی دریافت نماید.
 3. شرکت های موضوع فعالیت شان الزامی برای ثبت پیش از اقدام ندارد اما پس از ثبت شرکت برای آغاز فعالیت بایستی از نهاد یا سازمان خاصی مجوز دریافت کند.
 4. شرکت هایی که موضوع فعالیت آنها نه پیش و نه پس از ثبت نیاز به اخذ مجوز ندارد.

گام 5) انتخاب نام شرکت

همانطور که پدر و مادر در تعیین نام فرزندشان حساسیت زیادی دارند، صاحبان و شرکای یک شرکت نیز باید در انتخاب نام شرکت بسیار فکر شده عمل نمایند.

برخی از شرکت هایی که در این امر عجولانه عمل می کنند پس از گذشت مدت زمانی مجبور به تغییر آن می شوند. در قانون تجارت کشور نیز در این باره محدودیت هایی وجود دارد که بایستی به طور کامل مطالعه شوند.

نامی که رعایت تمامی ضوابط و قوانین برای شرکت انتخاب می شود بایستی در عین حال جذابیت لازم را نیز داشته باشد در یک کلام برازنده شرکت و صاحبان آن باشد.

همانند ثبت برند، انتخاب نام مشابه برای شرکت نیز غیرمجاز است.

برخی افراد بر این باورند که با افزودن پیشوند یا پسوندی به نام یک شرکت دیگر نام جدیدی برای شرکت خود انتخاب کرده اند به عنوان مثال به نام یک شرکت دیگر واژه هایی همچون نوین، تک یا گستر اضافه می کنند. این در حالی است که قانون تجارت کشور این موضوع را نیز منع کرده است.

در قانون تجارت کشور ذکر شده است که نامی که برای شرکت خود انتخاب می کنید باید حداقل دارای سه واژه خاص باشد که عین یا مشابه به آن قبلا ثبت نشده است. این موضوع در زمان های گذشته وجود نداشت و نام شرکت ها حتی تک واژه ای بود اما با گسترش و افزایش تعداد شرکت ها سه واژه ای بودن نام آنها جزو قوانین ثبت شرکت و از ملزومات بسیار مورد توجه قرار گرفت.

در هر حال اگر نامی برای شرکت خود انتخاب کردید و آن نام پس از انجام کارشناسی مورد تایید قرار نگرفت می توانید در صورت عدم تمایل به ایجاد تغییر در نام یا اطمینان از عدم وجود تشابه در آن به نتیجه درخواست اعتراض نمایید تا نام پیشنهادی شما مجددا مورد کارشناسی قرار گیرد.

در صورت رد نام مجدد می توانید اعتراض خود را به صورت معقول و با ذکر دلایل منطقی به اداره ثبت شرکت ها تحویل دهید. کارشناسان این اداره بررسی نام را با استعلام از نهادهای رسمی همچون فرهنگستان زبان فارسی انجام می دهند و نتیجه نهایی را اعلام می نمایند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انتخاب نام شرکت می توانید با برقراری تماس تلفنی از کارشناسان ما بپرسید.

گام 6) سمت اعضای هیئت مدیره را تعیین کنید.

اعضای هیئت مدیره در هر شرکتی شامل سمت های رئیس هیئت مدیره، نایب رئیس، اعضای هیئت مدیره و (بسته به نوع شرکت) بازرسان شرکت می باشد. با تعیین سمت این افراد، در حقیقت افرادی که در شرکت حق امضا دارند نیز مشخص می شوند.

گام 7) مدارک مورد نیاز را آماده و به امضا برسانید.

مدارک مورد نیازی که پس از تایید نام شرکت برای ثبت آن مورد نیاز است بسته به نوع شرکت متفاوت است در ادامه به مدارک مورد نیاز برخی از انواع شرکت ها اشاره می کنیم.

توجه داشته باشید که با طرح هوشمند سازی اطلاعات ملی که از سال 1398 تصویب و به اجرا رسیده است دیگر نیازی به ارسال کپی برابر اصل شده مدارک هویتی همچون شناسنامه و کارت ملی یا گواهی عدم سوء پیشینه وجود ندارد. کارشناسان اداره ثبت شرکت ها به صورت آنلاین می توانند به راستی آزمایی شخص حقیقی یا حقوقی مورد نظر بپردازند و تمام اطلاعات مربوط به وی را مشاهده و بررسی نمایند.

گام 8) پست مدارک به اداره ثبت شرکت ها

پس از انجام مرحله به مرحله تمام آنچه که در بالا گفته شد و جمع آوری مدارک مربوطه این مدارک را با پاکت مخصوصی که از باجه های منتخب پستی باید دریافت نماید و به صورت پست پیشتاز و با مراجعه به یکی از باجه های پست دارای مجوز به اداره ثبت شرکت ها ارسال نمایید.

پس از ارسال مدارک ممکن است سه حالت اتفاق بیافتد:

 1. پرونده شما کاملا رد و به نشانی فرستنده عودت گردد
 2. ممکن است پرونده کامل رد نشود اما نواقصی در آن وجود داشته باشد و پرونده برای رفع نقص به نشانی فرستنده عودت گردد
 3. ممکن است پرونده مورد قبول واقع شود در این صورت با مراجعه حضوری خود یا وکیل رسمی تان می توانید با پرداخت هزینه های مربوطه مدارک مربوط به ثبت شرکت را از اداره ثبت شرکت ها دریافت نمایید.

گام 9) هزینه آگهی ثبت شرکت در روزنامه رسمی را پرداخت کنید.

این مرحله آخرین گام در ثبت شرکت محسوب می شود پرداخت هزینه چاپ و انتشار ثبت شرکت در روزنامه رسمی است که با مراجعه به وب سایت www.rrk.ir آن روزنامه میسر می شود. روزنامه مورد نظر پس از چاپ و تکثیر به آدرس شما فرستاده خواهد شد.

مدارک لازم جهت ثبت شرکت

مدارک لازم برای ثبت شرکت

مدارک لازم جهت ثبت شرکت در حال حاضر فقط تصویر شناسنامه و کارت ملی و یک خط تلفن همراه به نام مدیرعامل می باشد. اما برخی موراد دیگر باید تهیه شود که بیشتر نیاز به تنظیم مدارک دارد که در ادامه به آن اشاره می کنیم

مدارک لازم برای ثبت شرکت های سهامی خاص

 •  تصویر شناسنامه و کارت ملی اعضا ( حداقل 5 نفر )
 •  دو نسخه از اظهارنامه و اساسنامه امضا شده شرکت ( پس از تکمیل مراحل در سامانه به شما داده می شود )
 • (بسته به موضوع فعالیت شرکت) اصل مجوز اخذ شده از سازمان یا نهاد مربوطه
 • دو نسخه از صورت جلسه امضا شده مجمع عمومی موسسان شرکت
 • دو نسخه از صورت جلسه امضا شده هیئت مدیره شرکت
 • (در صورت اقدام به ثبت از طریق وکیل دادگستری) اصل وکالت نامه
 • اصل فیش بانکی که سپرده گذاری 35 درصد از سرمایه اولیه شرکت را تایید می کند.
 • تعهدنامه شرکا، سهامداران و اعضای هیئت مدیره شرکت مبنی بر نداشتن هیچ گونه سوء پیشینه یا منع قانونی برای فعالیت و قبول سمت در شرکت

مدارک لازم برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود

 •  تصویر شناسنامه و کارت ملی اعضا ( حداقل 2 نفر )
 •  دو نسخه از اظهارنامه و اساسنامه امضا شده شرکت ( پس از تکمیل مراحل در سامانه به شما داده می شود )
 • در صورتی که موضوع فعالیت نیاز به مجوز داشته باشد اصل مجوز اخذ شده از سازمان یا نهاد مربوطه
 • دو نسخه از صورتجلسه امضا شده مجمع عمومی موسسان شرکت
 • دو نسخه از صورتجلسه امضا شده هیئت مدیره شرکت
 • اصل وکالت نامه وکیل در صورت اقدام به ثبت از طریق وکیل دادگستری
 • تعهدنامه شرکا، سهامداران و اعضای هیئت مدیره شرکت مبنی بر نداشتن هیچ گونه سوء پیشینه یا منع قانونی برای فعالیت و قبول سمت در شرکت

مدارک لازم برای ثبت شرکت های تعاونی:

 • چهار نسخه از اساسنامه امضا شده شرکت
 • چهار نسخه از صورت جلسه امضا شده مجمع عمومی موسسان شرکت
 • چهار نسخه از صورت جلسه امضا شده هیئت مدیره شرکت در اولین مجمع عمومی عادی
 • چهار نسخه دعوت نامه برای برگزاری اولین مجمع عمومی عادی شرکت
 • درخواست کتبی برای ثبت شرکت تعاونی
 • موافقت نامه برای تشکیل شرکت تعاونی
 • مجوز اخذ شده برای ثبت شرکت تعاونی
 • فیش پرداختی سرمایه شرکت (مطابق با آنچه که در اساسنامه ذکر شده است)
 • تعهدنامه شرکا، سهامداران و اعضای هیئت مدیره شرکت مبنی بر نداشتن هیچ گونه سوء پیشینه یا منع قانونی برای فعالیت و قبول سمت در شرکت

مدارک لازم برای ثبت شرکت های تضامنی:

 • دو نسخه از تقاضا نامه امضا شده شرکت
 • دو نسخه از شرکتنامه امضا شده شرکت
 • دو نسخه از اساسنامه امضا شده شرکت
 • (بسته به موضوع فعالیت شرکت) اصل مجوز اخذ شده از سازمان یا نهاد مربوطه
 • دو نسخه از صورت جلسه امضا شده مجمع عمومی موسسان شرکت
 •  دو نسخه از صورت جلسه امضا شده هیئت مدیره شرکت
 • (در صورت اقدام به ثبت از طریق وکیل دادگستری) اصل وکالت نامه
 • تعهدنامه شرکا، سهامداران و اعضای هیئت مدیره شرکت مبنی بر نداشتن هیچ گونه سوء پیشینه یا منع قانونی برای فعالیت و قبول سمت در شرکت

کلام آخر:

آنچه که گفته شد به عنوان مطلبی کلی در رابطه با اقدامات لازم جهت ثبت شرکت بود که شاید پاسخ بسیاری از سوالات شما نیز در درون آن نهفته بود؛ اما بدون شک هنوز سوالاتی در ذهن شما وجود دارد که به پاسخ آنها نرسیده اید.

ما در موسسه خدمات اداری ثبت کاج پاسخگوی تمام سوالات شما در زمینه ثبت شرکت هستیم. سوالاتی از قبیل تعیین نوع شرکت، انتخاب نام برای آن، تعداد و قوانین و ضوابط شرکا و سهامداران و غیره سوالاتی هستند که با مطالعه بالا و داشتن اطلاعات کافی نیز ممکن است برای حصول اطمینان در ذهن شما به وجود آیند.

در صورتی که انجام عملیات ثبت شرکت را خود انجام دهید موسسه ثبت کاج در زمینه مشاوره و راهنمایی یاری گر شما خواهد بود اما در صورتی که قصد انجام اصولی و با دقت عملیات ثبت شرکت در سریع ترین زمان ممکن توسط یکی از موسسات معتبر را دارید، انتخاب موسسه ثبت کاج به عنوان یکی از باسابقه ترین و تخصصی ترین مراکز حقوقی کشور در این زمینه انتخابی معقول و مناسب است.

پرسش و پاسخ
سوال از شما پاسخ از ما
درحال ارسال پاسخ به :
احسان زاده ‏۲۷ خرداد ۱۳۹۹

سلام مراحل ثبت شرکت برای شرکت گردشگری که مجوز موافقت اصولی رو از سازمان گردشگری گرفته به همین صورته؟

پاسخ
ehsan ‏۰۷ مرداد ۱۳۹۹

سلام و درود
شما ابتدا باید موافقت اصولی از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بگیرید، سپس با نامه موافقت اصولی برای ثبت شرکت اقدام کنید بعد از ثبت شرکت مدارک ثبتی به همراه ضمانتنامه و بقیه مدارک به میراث فرهنگی تحویل دهید.

پاسخ
بهروز ترکیان ‏۱۲ مرداد ۱۳۹۹

بنده گل خشک میخواهم صادر کنم و دریافت مجوز وزارت بازرگانی لازم دارم که مستلزم ثبت شرکت میباشد، بنده گلها رو از بیابان و صحراها و دشتها جمع آوری میکنم که البته مواردی نیستند که ممنوع باشند. و نه جواز کسب نه مغازه و نه کارگاه تولیدی دارم. چکار کنم که بتوانم شرکتی را ثبت کنم و چه نوع شرکتی را و کلا راهنمایی بفرمائید. ممنون

پاسخ
مشاور کاج ‏۱۳ مرداد ۱۳۹۹

سلام آقای ترکیان
برای صادرات توسط خودتان شما نیاز به کارت بازرگانی دارید، در صورتی که می خواهید شرکت باشید ابتدا یک شرکت بازرگانی ثبت می کنید و بعد برای شرکت کارت بازرگانی میگیرید و بعد امر صادرات، البته گرفتن کارت بازرگانی شرایطی دارد که ما پیشنهاد می کنیم مطلب کارت بازرگانی را مطالعه بفرمایید. اولین شرط کارت بازرگانی شرکتی داشتن مکان اداری یا تجاری است، و چندین شرایط دیگر، در صورتی که تمایل ندارید این مراحل را طی کنید بهتر است با یک شرکت واسطه جهت صادارت محصولات خود همکاری کنید و این امر را برونسپاری کنید. در صورت نیاز با ما تماس بگیرید جهت راهنمایی بیشتر

پاسخ
محمد حسین کریمی ‏۱۳ مرداد ۱۳۹۹

سلام برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود نیاز به جواز کسب می باشد؟

پاسخ
مشاور کاج ‏۱۳ مرداد ۱۳۹۹

سلام جناب کریمی
خیر نیاز نیست و در مراحل ثبت شما فقط نیاز به تصویر شناسنامه اعضا دارید

پاسخ