ثبت شرکت تعاونی

ثبت شرکت تعاونی

زمانی برای ثبت شرکت تعاونی اقدام می شود که تعدادی از افراد که در یک صنف فعالیت دارند یا کسانی که تناسبی مشابه دارند برای رسیدن به یک هدف مشترک تشکیل شرکت دهند که این هدف مشترک می تواند اموری مانند تهیه مسکن ، کسب اعتبار یا دریافت وام و یا هر موضوع دیگری باشد. نکته ی قابل توجه در نام گذاری شرکت های تعاونی این است که عنوان “تعاونی”حتما باید در نام شرکت ذکر شود. شرکت های تعاونی که تا امروز ثبت شده اند را می توان در دو دسته طبقه بندی کرد:

ثبت شرکت تعاونی
الف – شرکت تعاونی تولیدی که در تعریف آن می توان گفت: شرکتی است که در امور تولیدی مانند امور کشاورزی، دامداری ، دامپروری ، پرورش و صید ماهی،شیلات ،صنعت،معدن،عمران،روستایی و عشایری فعالیت دارد. و در کل یک واحد تولیدی را تشکیل می دهد.

ب – شرکت تعاونی توزیعی که به شرکتی گفته می شود که بیشتر در امور مربوط به تهیه و توزیع کالا و مسکن و خدمات وسایر نیازمندی های اعضا فعالیت می نماید.

مراحل ثبت شرکت تعاونی

ابتدا باید موضوع مناسب فعاليت شرکت تعیین شود که در این مرحله توجه به علاقه و توانمنديهای متقاضيان و نياز منطقه ای امری ضروری است.

  • در مرحله ی دوم تعيين تعداد متقاضيان اوليه برای تشکيل تعاونی حائز اهمیت است
  • در مرحله ی سوم باید به تنظيم و تقديم درخواست تشکیل تعاونی پرداخت که در این مرحله سه نفر از میان اعضای اولیه بعنوان هیئت موسس معرفی می شوند در ضمن مدارک مورد نیاز هم در این مرحله تهیه می گردد
  • در صورت موفقیت آمیز بودن سه مرحله ی پیشین موافقتنامه اولیه تاسیس فوری شرکت تعاونی از اداره کل تعاون استان تهران یا ادارات تعاون شهرستانهای ذیربط دریافت می گردد.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت تعاونی

تصویر شناسنامه هیئت موسس ،تصویر مدارک تحصیلی و یا تجربی که این مدرک حتما باید در ارتباط با طرح پيشنهادی باشد و تصویر کارت پایان خدمت یا معافیت در ابتدای تشكيل هر شركت تعاوني، لازم است گروهی حداقل شامل ۷ نفرتشکیل شود که این افراد باید دارای شرايط قانوني مربوط باشند، این گروه جلسه مجمع عمومي مؤسس را بر اساس مفاد ماده ۳۱ و ۳۲ قانون بخش تعاوني جمهوري اسلامي ايران تشكيل میدهند که در نتیجه ی آن سه نفر را از بين خود به عنوان هيئت مؤسس انتخاب می نمایند که این هیئت مامور تمهيد مقدمات تشكيل تعاوني می باشد که این مقدمات شامل تهيه كليات طرح پيشنهادي و اساسنامه، دعوت به عضويت افراد واجد شرايط و برگزاري اولين مجمع عمومي عادي می باشد در این جا این نکته حائز اهمیت است که تمامی این موارد مشروط به موافقت وزارت یا اداره كل تعاون با تشكيل تعاون مورد نظر است.

از وظایف این هيئت می توان به این موارد اشاره کرد که:

الف -پس از مطالعات و بررسيهاي كافي طرحي ارائه دهد که ضرورت تشكيل تعاوني را بیان کند
ب – تعداد و مشخصات داوطلبان اوليه عضويت و مهارت ها و تخصصهاي آنان در تعاوني هاي توليدي را اعلام کند
ج- سرمايه و ديگر امكانات مورد نياز براي تشكيل و شروع فعاليت تعاوني را فراهم نماید.
د- ميزان سهمي كه هر عضو بايد در جهت تامين سرمايه شركت خريداري نمايد را تعیین کند.
ه – نام بانك يا مؤسسه اعتباري كه قرار است اقدام به افتتاح حساب جاري در آن شود را اعلام نمایند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید