مشاوره ثبت شرکت در بهترین موسسه ثبت شرکتها در ایران 02162753000
blog

اخذ گواهینامه ایزو

۰۲ مرداد ۱۴۰۰ 0 پرسش و پاسخ
فهرست عناوین

ممکن است بارها و بارها اخذ گواهی iso9001 را شنیده باشید بدون آن که معنای کامل آن را بدانید. در واقع ایزو 9001 سندی برای محصول شماست که کیفیت و مراحل آن را تایید می کند و یک واژه ی کاربردی است که بیشتر از هر جایی در شرکت ها استفاده می شود. در این مقاله شما را با  روش های اخذ ایزو 9001 و مدارک و شرایط آن آشنا می کنیم.

دریافت ایزو

iso9001 چیست؟

یک استاندارد بین المللی است که سازمان بین المللی استاندارد سازی آن را انتشار ساخته است. این استاندارد به منظور و هدف ایجاد یک سیستم با مدیریت بدون نقص است در واقع این استاندارد را با نام استاندارد سیستم مدیریت کیفیت یا QMS می شناسند و نام گذاری شده است.

به طور کلی در این استاندارد تمام برنامه ریزی ها برای آن انجام می شود که کیفیت بهبود یابد. باید توجه داشت که استاندارد iso9001 به مراحل تولید کالا و در نهایت به رضایت مشتری تعلق می گیرد.

به طور کلی می توان گفت که گواهی iso9001 در بردارنده ی اطلاعاتی و روش های قابل قبول برای بالا بردن کیفیت مراحل تولید  است و در واقع این امکان را برای شما فراهم می آورد که نظارت تمام و کمالی بر کارتان داشته باشید.

دریافت ایزو iso9001

iso9001  یا سیستم مدیریت کیفیت تمام مراحل تولید را زیر نظر گرفته و شامل تمام مراحل می شود داشتن این گواهینامه به معنای آن است که دارنده آن باید همواره کیفیت محصولش را حفظ کند  و نقاط ضعف و قوتش را بشناسد و نسبت به رفع آن ها اقدام کند.

داشتن گواهینامه iso19001 باعث نظم و ترتیب بخشیدن به مراحل تولید و ارائه یک راه کامل برای بهبود تولیدات می شود  و هم این که با نظارت کامل در کل مراحل سبب حفظ کیفیت محصولات می شود.

تعریفی کلی از سیستم مدیریت کیفیت

به طور کلی می توان گفت که سیستم مدیریت کیفیت مجموعه ای از اسناد است که قوانین مربوط به مراحل تولید تا ارائه خدمات به مشتریان را شامل می شود.

در واقع این این مجموعه باید با نیازهای سازمان شما مرتبط باشد تفاوت سیستم مدیریت کیفیت با ایزو 9001 این است که ایزو 9001 شامل دستورالعمل هایی است که سبب موفقیت سیستم مدیریت کیفیت می شود.

مزایای حاصل از دریافت گواهی iso9001

استاندارد سیستم مدیریت کیفیت یا iso9001  به تمام فعالیت های تولید از مرحله ی صفر تا صد نظارت دارد و داشتن گواهینامه iso9001 می تواند در زمینه های بهبود کیفیت به شما کمک کند و مزایایی داشته باشد در زیر به برخی از این مزایا اشاره شده است.

 • کمک به تصمیم گیری برای فعالیت ها: این تصمیم گیری ها  در راستای بهبود کیفیت  انجام می شود  می تواند در تسریع بخشیدن به امور و کاهش هزینه ها کمک کند.
 • نهادینه کردن ذهنیت برای بالا بردن کیفیت: این که سازمان شما همیشه به دنبال این باشد که طبق گواهی سیستم مدیریت کیفیت پیش رود باعث می شود که بالا بردن کیفیت در تمام ذهن و وجود کارکنان شما نهادینه شود و همواره در راستای تحقق آن بکوشند.
 • جلب رضایت مشتری و تامین خواسته های آن ها: مشتری همواره به دنبال کیفیت است و بر این باور است که اگر قرار است هزینه ای صورت گیرد چه بهتر که به ازای آن کیفیت بالایی را تجربه کنم. پس بهتر است شرکت های دارای این گواهینامه همواره برای حفظ کیفیت محصولاتشان تلاش کنند و از آن غافل نشوند.
 • افزایش احتمال  برنده شدن در مناقصه ها
 • ایجاد یک سیستم مدیریتی با قدرت و متمرکز: از آن جایی که iso9001 باعث ایجاد یک سیستم با دقت و یک پارچه می شود، تمرکز کارکنان بر روی اهداف شرکت بالا می رود و می توانند طبق آن تمام مراحل را بهبود ببخشند و هر زمانی در یکی از مراحل نیاز به اصلاح باشد به سرعت قابل شناسایی است.
 • با داشتن این گواهینامه می توانید در سطح بین المللی رقابت کنید: شما با گرفتن این گواهی در زمره ی سازمان های مختلف جهانی قرار می گیرید چرا که گواهی iso9001 یک استاندارد بین المللی کیفیت است که بالغ بر یک میلیون شرکت از آن استفاده می کنند.
 • یک برنامه ریزی کامل در مراحل تولید را در اختیارتان می گذارد.
 • هدف کار را برایتان مشخص می کند: در واقع مراحل فرآیند شما یک پارچه می شود و طبق آن محصول نهایی تولید می شود که خود باعث جلوگیری از انجام امور بر اساس سلیقه های مختلف و ناکارآمد می شود.

و مزایایی دیگر مانند جلب مشتریانی که خواهان فعالیت با شرکت های دارنده iso9001 می باشند، کاهش هزینه ها و ... را در پی دارد.

اخذ گواهینامه ایزو فوری

اخذ گواهینامه ایزو فوری

دریافت هر نوع گواهی استاندارد مراحل خاص خود را دارد و باید شرایط خاصی سنجیده شود تا نتیجه آن دریافت هر نوع گواهی استاندارد باشد. برای اخذ گواهینامه ایزو فوری نیز باید مراحلی را با دقت و مو به مو انجام داد تا بتوان نسبت به دریافت آن اقدام کرد. در این قسمت مراحل دریافت گواهی iso9001 را نام برده ایم.

1) در وهله ی اول هر شرکتی برای دریافت گواهی باید زمینه های لازم برای پیاده سازی آن را داشته باشد. بنابراین اگر شرکتی خواهان دریافت گواهی iso9001  باشد باید آن شرکت تمام اقدامات لازم را برای پیاده سازی این گواهی داشته باشد.

2) در این مرحله می توانند خود صاحبان شرکت ها نسبت به انجام کارهای لازم برای دریافت گواهی iso9001 اقدام کنند و یا این که از طریق مشاوران خبره در این زمینه اقدام کنند تا تمام مراحل بدون کم و کاست انجام بگیرد. البته لازم به ذکر است از مشاوران نام آشنا و حرفه ای بهره بگیرند تا از هرگونه ارائه ی مدرک تقلبی جلوگیری به عمل آید.

3) برای اخذ گواهی iso9001 باید قبل از هرکاری مرجع صدور گواهی iso9001 را به طور کامل بررسی کنند تا مطمئن شوند که یک مرکز کاملا قانونی است و گواهی که ارائه می دهد دارای ارزش است و تقلبی نیست. چرا که در سطح کشور مرکزهای CB زیادی وجود دارند که نسبت به صدور اسناد و گواهی های جعلی اقدام می کنند.

4) پس از آن که مراحل فوق انجام شد و مرکز CB معتبر نیز شناسایی شد حالا نوبت به بررسی دقیق تمام فعالیت های سازمان یا شرکت می شود که باید کاملا نسبت به آن آگاهی داشته باشیم تا با در نظر گرفتن دستورالعمل ها و قوانین موجود در گواهی iso9001 یا سیستم مدیریت کیفیت، بتوان این سیستم را پیاده سازی و برنامه ریزی کرد به طوری که در مسیر درست و مطابق با دستور العمل ها پیش برود.

5) برای آن که سازمان بتواند طبق هدف های تعیین شده پیش برود باید تمام کارکنان و کسانی که در آن فعالیت می کنند نسبت به فرا گیری و یادگیری موارد درج شده در گواهی اقدام نمایند تا بتوان به اهداف برنامه ریزی شده دست یافت.

6) حال نوبت به تنظیم اسناد مربوط به گواهی iso9001 یا سیستم مدیریت کیفیت می رسد. در واقع شخص که به عنوان اجرا کننده گواهی iso9001 انتخاب شده است باید تمام متن نوشته شده در گواهی سیستم مدیریت کیفیت را به طور تمام و کمال مطالعه کند و نسبت به مستند سازی اقدام کند تا بتواند گواهی ایزو 9001 را دریافت کند.

7) پس از انجام مرحله ی قبل، حال نظارت و کنترل بر اجرای دستور العمل ها صورت می گیرد تا از هرگونه تخلف که می تواند مانع دسترسی به اخذ گواهی iso9001 بشود، جلو گیری به عمل آید و اگر فعالیتی در تضاد با این دستورالعمل ها است هرچه سریع تر بر طرف شود و هیچ گونه عدم تطابقی در سازمان با مفاد گواهی سیستم مدیریت کیفیت یا همان ایزو 9001 نباشد. البته این نظارت و کنترل باید توسط شخصی صورت گیرد که اشراف کامل به موارد ذکر شده در iso9001 دارد.

8) پس از آن سازمان به این نتیجه رسید که کاملا مطابق با دستور العمل استاندارد iso9001 فعالیت می کند و هیچ مغایرتی با آن ندارد از مرجع صادر کننده ایزو می خواهند که برای اخذ گواهی استاندارد iso9001 نسبت به بازدید و بررسی شرکت اقدام نمایند.

9) CB یا همان مرجع صدور گواهینامه ایزو پس از مشاهده و بررسی فعالیت های سازمان و کسب موفقیت و نمره قبولی در انجام تمام پروسه های خود اعلام می دارد که این سازمان می تواند گواهی iso9001 را کسب نماید و برای صادر کردن آن اقدام می کند.

گرفتن مدرک iso

گرفتن مدرک ایزو بر اساس پیاده سازی دستورالعمل ها صورت می گیرد اما باید با این واقعیت رو به رو شد که در سطح کشور شرکت هایی وجود دارند که فقط به داشتن گواهی اکتفا می کنند و در اصل این فرآیند به خاطر بی مسئولیتی و سهل انگاری برخی از شرکت های صدور گواهی ایزو، رخ می دهد.

همین امر سببب می شود که شاهد کاهش فرآیند های بدون نقص باشیم. از شرایطی که می توان برای اخذ iso9001 نام برد موارد زیر هستند.

 • ثبات و پایداری در سازمان خواهان گواهی
 • توجه به گواهینامه های ایزوی دیگری که از قبل دریافت و اخذ شده است.
 • فرآیند ها و برنامه ریزی هایی که سازمان برای پیاده سازی هرچه بهتر شرایط ایزو انجام داده است.
 • دامنه و فعالیت شرکت و سازمان
 • تعداد نیرو های به کار گرفته شده توسط شرکت

و مواردی از این قبیل هستند.

دریافت گواهی iso9001 توسط اشخاص

دریافت گواهی iso9001 تنها شامل شرکت ها نمی شوند و خیلی از اشخاص نیز درصدد اخذ این گواهی هستند که با گذراندن دوره های لازم نسبت به اخذ آن اقدام کنند و به عنوان شخصی که آگاه به دستورالعمل های iso9001 است در شرکت ها مشغول به کار شود.

مدارک مورد نیاز برای گرفتن ایزو

می دانیم که تهیه فرم ها و مستندات هر سازمان با یکدیگر متفاوت است و بسته به دامنه فعالیت های آن سازمان دارد. در این قسمت برخی از مستنداتی که در گواهی iso9001 ملزم شده اند را نام برده ایم.

 • مشخص کردن اهداف سازمان
 • راه وروش کیفیت
 • نظارت برکنترل کیفیت
 • کنترل خدمات ارائه شده
 • پشتیبانی از مراحل انجام با آگاهی داشتن از مستندات

گواهی iso 9001 و کسب و کارهای کوچک

در بالا نیز ذکر شد که دریافت گواهی iso9001  زمانی ممکن می شود که سیستم یا سازمان شما تمام دستورالعمل ها را در تمامی مراحل رعایت کند و اگر در قسمتی،  این دستور العمل ها نادیده گرفته شد باید نسبت به رفع  و بهبود آن ها اقدام کنید.

در واقع ناظری که از طرف سازمان صدور ایزو می آید نسبت به این اقدامات آگاه است و می تواند دستور صدور مجوز را بدهد. بر خلاف شایعاتی که درباره ی ایزو 9001 و کسب و کارهای کوچک به وجود آمده است، این استاندارد می تواند به بهبود عملکرد آن ها کمک کند و آن ها را در زمینه های مختلف به دنیا بشناساند به گونه ای که امروزه صاحبان این کسب و کار ها در صدد هستند که این مجوز را اخذ کنند.

دریافت این گواهی با ویرایش جدیدش برای کسب و کارهای کوچک بسیار مفید واقع شده است چرا که:

 • در این ویرایش بیشتر نتیجه کار مد نظر است.
 • این ویرایش اجرای دستور العمل ها را انعطاف پذیر تر کرده است.
 • هم چنین دستور العمل ها را بازگو کرده است تا شما آن ها را به کار بگیرید.

پس شرکت های کوچک  نیاز به استخدام یک شخص برای اجرای این دستورالعمل ها را ندارند و می توانند از مشاوران استفاده کنند.

چگونه مدرک ایزو بگیریم

چگونه مدرک ایزو بگیریم؟

دریافت و اخذ گواهی iso9001 مزایای زیادی دارد یکی از این مزایا این است که برای مشتریان داشتن این گواهی بسیار مورد توجه است به صورتی که بیشتر تمایل دارند به سمت شرکت ها و سازمان هایی بروند که دارای گواهی ایزو 9001 هستند.

در واقع اگر شما برای اخذ این گواهی استاندارد هزینه و وقت صرف کنید باعث می شود که خود گواهی، زمینه ساز تبلیغات برای سازمان شما شود. البته لازم به یاد آوری است که فقط داشتن گواهی iso9001 شرط لازم برای جلب مشتری نیست بلکه باید تمام دستورات آن را در تمام مراحل سازمان به کار بگیرید.

الزامات سیستم مدیریت کیفیت

در واقع در سیستم مدیریت کیفیت برای بهبود و بالا بردن کیفیت قواعد و قوانین خاصی وجود دارد که ملزم به رعایت هستند برخی از این قوانین عبارتند از:

 • مدیریت کردن تمام مراحل و فرآیند های سازمان
 • پر رنگ کردن و به وجود آوردن رهبری کردن امورات سازمان
 • به وجود آوردن تغییرات
 • کنترل کردن و زیر نظر داشتن تمام تجهیزات اعم از کار کنان تا ابزارهای مورد استفاده
 • مشخص کردن یک پروسه کاری و دسته بندی نمودن تمامی اطلاعات و مستندات
 • کنترل سیستم با نظارت های مداوم
 • رفع موانع و مشکلات موجود بر سر راه
 • بالا بردن کیفیت در تمام مراحل

 در واقع داشتن گواهینامه استاندارد iso9001 به این معناست که یک ناظر از طرف سازمان صدور، ایزو مراحل فوق را در سازمان شما مورد بررسی و موشکافی قرار می دهد.

زمان مناسب برای اخذ گواهی iso9001

اخذ گواهی ایزو 9001 می تواند شما و شرکت یا سازمانتان را از برخی رقبا جلوتر بیاندازد اما لازم است بدانیم داشتن این گواهی استاندارد در چه زمان هایی بیشتر به کار می آید که می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • داشتن گواهی ایزو شانس برنده شدنتان را در مناقصات افزایش می دهد، پس اگر قصد شرکت در مناقصه ها را دارید بهتر است نسبت به دریافت آن اقدام کنید.
 • با توجه به این که گواهی iso9001 شاخص ها و مراحل را برای شما مشخص می کند اگر می خواهید نظارت کاملی بر فرآیندهای اتفاق افتاده در سازمان باشید گرفتن این گواهی استاندارد شما را در این کار یاری خواهد کرد.
 • اگر قصد آن دارید که شرکت و سازمانتان را به سمت اهداف بزرگ تری سوق دهید بهتر است نسبت به اخذ این گواهی اقدام کنید.
 • ممکن است شما نتوانید ایراد مراحل و فرآیند های سازمان را پیدا کنید و مشکلاتش را بهبود ببخشید با دریافت گواهی iso9001 می توانید این مشکلات را پیدا کنید و برای بهبود آن ها تلاش کنید.

برای اخذ گواهی iso9001 باید به کجا مراجعه کنیم؟

اگر تصمیم نهایی برای دریافت این گواهی استاندارد را گرفته اید در این مسیر مراکز زیر می توانند به شما کمک کنند.

 • بهره گیری از شرکت های مشاور: این شرکت ها صاحبان کار را که خواهان اخذ گواهی iso9001 هستند را با قوانین iso9001 آشنا می کنند و اقدامات لازم را  اعم از دادن آموزش تا آماده کردن سازمان برای دریافت گواهی iso9001، انجام می دهند. شرکت های زیادی در سطح کشور در این زمینه به فعالیت می پردازند باید دقت داشت از شرکت هایی که مجوز قابل تایید کشور را دارند کمک گرفت.
 • مراجعه به مرجع صدور گواهینامه: بعد از انجام اقدامات لازم برای مهیا کردن اجرای دستورالعمل های ایزو انجام شد، باید به مرجع صدور گواهینامه ایزو یا CB مراجعه کرد. شرکت های مرجع صدور که در ایران بیشتر از همه معروفند مربوط به کشورهای انگلیس، ایتالیا و آلمان هستند. البته مراجع ایرانی نیز هستند که فقط می توانند گواهی iso9001 صادر کنند.
 • مرجع تایید صلاحیت شرکت های صدور: این مرجع ها که علامت اختصاریشان AB است بالاتر از مرجع صدور گواهینامه CB  هستند و در واقع بالاتر از این مرجع قرار دارند. در واقع می توان گفت شرکت های صدوری قابل اعتماد هستند که اعتبار این شرکت ها را داشته باشند.

سخن پایانی

دریافت گواهی iso9001 خود به تنهایی باعث پیشرفت شما نمی شود بلکه زمینه را برای موفقیت روز افزون شما را فراهم می کند. توجه به این نکته که برای اخذ این گواهی از شرکت های معتبر و مشاوران حرفه ای همچون ثبت شرکت کاج کمک بگیرید تا از کسب گواهی های تقلبی iso9001 به دور باشید.

پرسش و پاسخ
سوال از شما پاسخ از ما
درحال ارسال پاسخ به :