مشاوره ثبت شرکت در بهترین موسسه ثبت شرکتها در ایران 02162753000
blog

کد فراگیر

۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ 4 پرسش و پاسخ
فهرست عناوین

اگر شخصی غیر ایرانی هستید و قصد دارید در ایران یک فعالیت اقتصادی داشته باشید، احتمالا با نام کد فراگیر رو به رو شده اید، از آن جایی که دریافت این کد اهمیت بالایی دارد، لازم می دانیم که در ادامه مطالبی را در رابطه با آن بیان کنیم و البته پیشنهاد می دهیم که ادامه مطالب را از دست نداده و تا انتها با ما همراه باشید.

کد فراگیر
کد فراگیر

کد فراگیر چیست؟

اولین سوالی که در رابطه با اخذ کد فراگیر پیش می آید این است که اصلا این کد چیست و برای چه کارهایی مورد استفاده قرار می گیرد؟ در ابتدا باید بگوییم که این کد برای اتباع خارجی ه کار برده می شود، یعنی اگر شما ایرانی هستید، به این کد نیازی ندارید و برای دریافت آن هم نباید اقدام کنید.

برای آن که بهتر با مفهوم کد فراگیر آشنا شوید، کافی است آن را با کد ملی ایرانی ها مقایسه کنیم. همه ایرانی ها یک کد ملی خاص و مشخصی برای خود دارند که البته منحصر به فرد هم است، کد فراگیر هم دقیقا مانند کد ملی است، اما با این تفاوت که برای اتباع خارجی صادر می شود. برای ثبت نمایندگی شرکت خارجی باید حتما برای اتباع خارجی کد فراگیر اخذ نمایید. این یکی از کاربردهای مهم این کد است.

اخذ کد فراگیر

اتباع خاصی با شخصیت حقیقی یا حتی شخصیت حقوقی (شرکت ها) برای ثبت شرکت یا نمایندگی یا افتتاح حساب بانکی باید کد فراگیر دریافت کنند و در این رابطه محدودیتی برای آن ها وجود ندارد. لازم به ذکر است که کد فراگیر برای بعضی از فعالیت های اقتصادی نیاز است.

مورد بعدی که باید در رابطه با کد فراگیر بدانید این است که فقط در کشور ایران کاربرد دارد، دقیقا مانند کد ملی برای ایرانی ها که خارج از کشور کاربردی ندارد. از این رو با داشتن کد فراگیر نمی توانید مطمئن باشید که فعالیت اقتصادی مشابه را در کشور دیگری هم می توانید انجام دهید.

کد فراگیر اتباع

در این مطلب قصد داریم در رابطه با اخذ کد فراگیر مطالبی را بیان کنیم، اما باید اطلاعاتی را هم در رابطه با کاربردهای این کد داشته باشید، یعنی بدانید که اصلا این کد را برای انجام چه کارهایی باید داشته باشید و به همین دلیل در این قسمت قصد داریم به این موضوع بپردازیم و پیشنهاد می دهیم که ادامه مطالب را از دست نداده و با ما همراه باشید.

در ادامه لیستی را ارائه می دهیم از کارهایی که اتباع خارجی در ایران برای انجام آن ها به کد فراگیر نیاز دارند؛

 • انجام کارهای بانکی، برای افتتاح حساب بانکی، درخواست وام و ... به این کد نیاز است.
 • برای انجام کارهای مربوط به بیمه تامین اجتماعی هم به این کد نیاز است.
 • اتباع خارجی برای انجام کارهای اداری هم باید کد فراگیر داشته باشند.
 • اگر اتباع خارجی قصد تاسیس یک شرکت یا ثبت هر موسسه ای در ایران را داشته باشند هم به این کد نیاز خواهند داشت.
 • در صورتی که اتباع خارجی بخواهند در شرکت یا هر موسسه دیگری مشغول به کار شوند هم به این کد نیاز دارند.
 • در صورتی که اتباع خارجی می خواهند نمایندگی یک شرکت خارجی را در ایران به ثبت برسانند هم باید برای اخذ کد فراگیر اقدام کنند.
 • برای اخذ ویزای کاری و همچنین دریافت اقامت ایران هم به این کد نیاز است.
 • و ...

توجه داشته باشید که کاربردهای اخذ کد فراگیر به مواردی که بیان کردیم خلاصه نمی شود، اما سعی بر این داشتیم که مهم ترین کاربردها را ذکر کنیم تا با این موضوع آشنایی داشته باشید.

مدارک کد فراگیر

مدارک مورد نیاز جهت اخذ کد فراگیر

یکی از مهم ترین مطالبی که در رابطه با اخذ کد فراگیر باید به آن توجه داشته باشید، مدارکی است که برای این کار نیاز دارید و به همین دلیل در ادامه قصد داریم به این موضوع بپردازیم. در ابتدا باید به این نکته اشاره کنیم که شما به دو صورت می توانید برای دریافت این کد اقدام کنید.

در حالت اول به عنوان یک شخص حقیقی و در حالت دوم به عنوان یک شخص حقوقی (شرکت) می توانید برای اخذ کد فراگیر اقدام کنید، طبیعتا مدارکی که برای این دو وجود دارد با یکدیگر تفاوت هایی دارند و به همین دلیل در ادامه این مدارک را به صورت تفکیک شده بیان خواهیم کرد.

مدارک مورد نیاز برای اشخاص حقیقی

 • کپی از پاسپورت
 • عکس پرسنلی (طبیعتا خانم ها باید عکس با حجاب ارائه دهند)

کد فراگیر شرکت های خارجی

 • نام شرکت خود را به فارسی و انگلیسی ارائه دهید.
 • کشوری و ادرس دقیق شرکت در خارج از ایران
 • شماره ثبت شرکت خود
 • تاریخ دقیق ثبت شرکت خود
 • نوع شرکت خود را به طور دقیق مشخص کنید.
 • موضوع فعالیت شرکت شما مشخص باشد.
 • مدارک ثبتی شرکت خود اسکن کنید. مدارک ثبتی به معنی مدارکی است که قانونی بودن شرکت شما را ثابت می کند.

از آن جایی که مدارک مورد نیاز در این دو حالت با یکدیگر تفاوت های بسیاری دارند، به شما پیشنهاد می دهیم که متناسب با نیاز خود نوع کد فراگیر را انتخاب کنید، برای این کار می توانید از مشاوره هم کمک بگیرید.

زمان لازم برای اخذ کد فراگیر

یکی دیگر از سوال هایی که برای بسیاری از متقاضیان دریافت این کد پیش می آید، در رابطه با زمان این کار است. از آن جایی که داشتن کد فراگیر برای بسیاری از کارها نیاز است، متقاضیان به دنبال راهی هستند که در زمان کمتری این کد را دریافت کنند، از این رو به شما پیشنهاد می دهیم که این کار را به موسسه یا شرکتی کار بلد بسپارید تا در کمترین زمان ممکن کد فراگیر خود را دریافت کنید.

به طور کلی باید بگوییم که در موسسه کاج در کمترین زمان ممکن یعنی بین دو تا ده ساعت می توانید کد فراگیر خود را دریافت کنید، به شما اطمینان می دهیم که در صورت کامل بودن مدارک و عدم وجود مشکل خاصی در پرونده شما این زمان تغییر نخواهد کرد و به سادگی می توانید کد فراگیر داشته باشید.

هزینه اخذ کد فراگیر

از دیگر سوال هایی که در رابطه با اخذ کد فراگیر پیش می آید، هزینه ای است که برای این کار باید پرداخت کنید. اطلاع از هزینه های یک کار از آن مواردی است که اهمیت بالایی دارد، همه ما می خواهیم در رابطه با هزینه ها و مبلغی که باید بپردازیم اطلاعاتی داشته باشیم و البته موضوع کاملا طبیعی است، از این رو در ادامه به این موضوع می پردازیم.

به این موضوع توجه داشته باشید که هزینه اخذ کد فراگیر در هر موسسه و شرکتی با دیگری تفاوت هایی دارد و به همین دلیل نمی توان مبلغ دقیقی را برای این کار بیان کرد، اما به شما اطمینان می دهیم که در موسسه ما بهترین خدمات را با کمترین قیمت ممکن دریافت خواهید کرد.

این راهنما را حتما ببینید هزینه ثبت شرکت در سال 1401 چقدر است؟

کد فراگیر اتباع چند رقمی است

بعد از آن که مهم ترین مطالب را در رابطه با اخذ کد فراگیر بیان کردیم، حال باید بگوییم که دریافت این کد نکته های مهم را هم دارد که باید به این موارد هم توجهی خاص داشته باشید.

 • در ابتدا توجه داشته باشید که کد فراگیر و شناسه فراگیر دو کد مجزا هستند که هیچ ارتباطی به یکدیگر ندارند، کد فراگیر 9 رقمی است و شناسه فراگیر 16 رقمی می باشد، این دو کد به مدارک مختلفی نیاز دارند و البته کاربردهای آن دو هم با یکدیگر تفاوت های بسیاری دارد، از این رو توصیه می کنیم که در ابتدا مطمئن شوید که برای انجام کارهای مورد نیاز خود به کدام یک نیاز دارید و سپس مراحل مربوط به آن را پشت سر بگذارید.
 • اتباع خارجی در ایران برای مواردی مانند ثبت نام کنکور هم به کد فراگیر نیاز خواهند داشت، از این رو تصور نکنید که فقط برای فعالیت های اقتصادی این کد استفاده دارد، در صورتی که این تصور اشتباه است.
 • به این موضوع توجه داشته باشید که هر شخصی فقط یک بار باید کد فراگیر را دریافت کند. همانطور که در مطالب بالا به این موضوع اشاره کردیم، کد فراگیر برای ابتاع غیر ایرانی دقیقا مانند کد ملی برای ایرانی ها می باشد، یعنی شما با یک بار اخذ کد فراگیر به سادگی می توانید بارها و برای هر سازمانی از آن استفاده کنید، بنابراین تصور نکنید که برای هر سازمانی باید یک بار کد فراگیر را دریافت کنید.
 • نکته دیگری که وجود دارد، این است که هر شخص غیر ایرانی برای انجام مواردی که در مطالب بالا به آن اشاره کردیم، به این کد نیاز دارد، یعنی تصور نکنید که فقط بعضی از اتباع خارجی باید برای اخذ کد فراگیر اقدام کنند، در صورتی که چنین موضوعی صحت ندارد.

در نهایت باید بگوییم که اخذ کد فراگیر بسیار ساده و راحت است، البته اگر شخص متخصصی برای دریافت آن اقدام کند. اگر هر سوال دیگری در رابطه با کاربردهای این کد، مدارکی که نیاز دارید و هر موضوع دیگری که به کد فراگیر ارتباط دارد، برای شما وجود دارد که در مطالب بالا به آن اشاره ای نکرده ایم، به سادگی می توانید آن را با ما در میان بگذارید و مطمئن باشید که در اسرع وقت به آن پاسخ خواهیم داد.

پرسش و پاسخ
سوال از شما پاسخ از ما
درحال ارسال پاسخ به :
ناصر محمدی ‏۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱

سلام میخواستم کد فراگیر خودم را بگیرم چقدر هزینه دارد لطفاً جواب حتما بدهید

پاسخ
مشاور کاج ‏۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱

سلام وقت بخیر برای گرفتن کد فراگیر با شماره 02162753000 تماس بگیرید اگر ایران نیستید با شماره +989120170361 واتسپ پیام بدید

پاسخ
نوروز احمدی ‏۱۹ مهر ۱۴۰۱

سلام، خواهرم می خواست یک کارت عابر بگیرد. که نیاز به کد فراگیر پیدا نمود. درخواست کد فرا گیر را هم کرده اما الان تقریبآ یک ماه میشه خبری ازش نیست . می توانید ما را همکاری نمائید؟

پاسخ
مشاور کاج ‏۱۹ مهر ۱۴۰۱

سلام جناب احمدی، گرفتن کد فراگیر برای اتباع اصلا زمانبر نیست، پاسپورت یا کارت اقامت دارید ؟ لطف بفرمایید تلفنی تماس بگیرید.

پاسخ