مشاوره ثبت شرکت در بهترین موسسه ثبت شرکتها در ایران 02162753000
blog

جواز تاسیس

۲۲ خرداد ۱۴۰۱ 0 پرسش و پاسخ
فهرست عناوین

جواز تاسیس یکی از آن مدارکی است که تا به حال نام آن را شنیده ایم، اما شاید در رابطه با کاربرد آن و حتی چگونگی دریافت جواز تاسیس اطلاع چندانی نداشته باشید، از این رو در ادامه قصد داریم در رابطه با این که جواز تاسیس چیست، هزینه جواز تاسیس در سایت بهین یاب، مدارک لازم و... مطالبی را بیان کنیم و پیشنهاد می دهیم که با ما همراه باشید.

جواز تاسیس

جواز تاسیس چیست؟

توجه داشته باشید همانطور که از نام جواز تاسیس مشخص است، مجوزی است که به افراد مختلف داده می شود. حال این افراد می توانند شخصیتی حقیقی داشته باشند، یا شخصیت آن ها حقوقی باشد، مهم نیست، برای شروع یک فعالیت اقتصادی یا تولیدی به این جواز نیاز خواهید داشت و بدون آن در ادامه با مشکلاتی رو به رو خواهید شد.

مزایای جواز تاسیس

یکی از مهم ترین سوال هایی که برای مخاطب پیش می آید این است که اصلا چرا باید این جواز را داشته باشید، یعنی داشتن جواز تاسیس چه مزیت هایی را برای ما به دنبال دارد؟ به همین دلیل برای آگاهی بیشتر مخاطب سعی بر این داریم که در ادامه این مزیت ها را برای شما شرح دهیم.

یکی از بزرگ ترین مشکلاتی که تولید کننده ها دارند، پیدا کردن محلی است که با هزینه کمی بتوانند فعالیت های تولیدی خود را شروع کنند. شما با داشتم یک جواز به سادگی می توانید در شهرک های صنعتی محل مناسبی را برای خود داشته باشید.

شاید برای شما جالب باشد که در یک شهرک صنعتی، در ابتدا باید تنها 30% از مبلغ کل را بپردازید و مابقی را به صورت اقساط پرداخت خواهید کرد. اگر سابقه و تجربه کار تولیدی داشته باشید، به خوبی می دانید که این مورد چه مزیت بزرگی به حساب می آید.

از دیگر مزیت های داشتن یک جواز را می توان در این دانست که به سادگی می توانید برای محصولات تولیدی خود یک برند فارسی را به ثبت برسانید. این روزها اگر قصد دارید که در بازار کار و در قسمت فروش حرفی برای زدن داشته باشید، نباید اهمیت و ضرورت ثبت برند را نادیده بگیرید.

توجه: اداره مالیکت جواز تاسیس را به عنوان یکی از مدارک لازم جهت ثبت علامت تجاری از امروز 28 آبان ماه 1400 حذف نموده است.

اخذ جواز تاسیس

در سال های اخیر شاهد این بوده ایم که بسیاری از تولیدی ها به فکر شرکت در نمایشگاه های داخلی و خارجی هستند و مسلما همه ما می دانیم که این نمایشگاه ها علاوه بر این که سود مالی بسیاری را برای شما به دنبال دارد، تاثیر بسیاری هم در شناخته شدن محصولات شما خواهد داشت و این موضوع اهمیت بالایی دارد.

اما آیا می دانید که برای شرکت در این نمایشگاه ها به جواز تاسیس نیاز دارید؟ به همین دلیل به شما توصیه می کنیم که اگر قصد دارید در چنین نمایشگاه هایی حضور داشته باشید، دریافت جواز تاسیس را در برنامه های خود قرار دهید.

کسانی که تولیدی دارند، به خوبی این موضوع را می دانند که گرفتن وام و تسهیلات تا چه اندازه می تواند به کسب و کار آن ها رونق دهد. شاید برای شما جالب باشد که با داشتن جواز تاسیس به سادگی می توانید وام ها مختلفی را داشته باشید. البته این موضوع به همین جا ختم نمی شود و مزیت های آن ادامه دارد.

وام هایی که با استفاده از جواز خود برای تولیدی دریافت می کنید، دو یا سه سال تنفس دارند، یعنی بعد از این مدت قسط دادن شما شروع خواهد شد و خوب از این بهتری چه چیزی است؟ آن هم برای یک تولید کننده در شرایط فعلی؟

لازم به ذکر است که داشتن این جواز مزیت دیگری هم برای شما دارد. شما به سادگی می توانید طرح توجیهی برای خود تنظیم کرده و با استفاده از آن سرمایه گذاران متعددی را به سمت کسب و کار خود جذب کنید، این موضوع هم اهمیت بسیاری دارد و باید به آن توجهی خاص داشته باشید.

چه سازمانی جواز تاسیس صادر می کند؟

یکی دیگر از سوال هایی که برای بسیاری از مخاطب ها پیش می آید این است که از چه سازمان یا نهادی باید برای داشتم جواز تاسیس اقدام کنند. در پاسخ به این سوال باید بگوییم که وزارت صنعت، معدن و تجارت سازمانی است که جوازهای تاسیس را صادر می کند.

نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که برای داشتن یک جواز تاسیس نیاز دارید که مراحل مختلفی را پشت سر بگذارید، از این رو به شما پیشنهاد می کنیم که از شرکتی معتبر بخواهید که این کار را برای شما انجام دهد، در این صورت زمان کمی را برای این کار صرف خواهید کرد و البته هزینه های جانبی شما هم برای اخذ جواز کاهش پیدا می کند.

مدارک جواز تاسیس

مدارک مورد نیاز برای اخذ جواز تاسیس

این که بدانید برای داشتن جواز به چه مدارکی نیاز دارید، باعث می شود که در زمان کمتری بتوانید مراحل اخذ جواز را پشت سر بگذارید و جواز خود را داشته باشید، از این رو در ادامه این مدارک را بیان می کنیم. نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید، در رابطه با حقیقی یا حقوقی بودن جواز است.

توجه داشته باشید که شما می توانید به صورت یک شخص حقیقی برای داشتن جواز تاسیس اقدام کنید، یا در مواردی هم به عنوان یک شخص حقوقی (شرکتی) این جواز را داشته باشید، در هر صورت مزیت های این جواز برای شما وجود دارد، اما مدارکی که برای اخذ این جواز لازم دارید، متفاوت خواهد بود و از این رو این مدارک را به طور تفکیک شده در ادامه شرح خواهیم داد.

مدارک لازم برای اخذ جواز تاسیس اشخاص حقیقی

 • ارائه کپی مدارک شناسایی مانند شناسنامه و کارت ملی
 • در صورتی که آقایی قصد دریافت این جواز را دارد، باید کارت پایان خدمت را هم ارائه دهد.
 • اگر برای فعالیت خود به مجوز خاصی نیاز دارید (مانند تولید سرنگ که در مطالب بالا گفتیم) باید مجوزهای خود را هم ارائه دهید.

مدارک لازم برای اخذ جواز تاسیس اشخاص حقوقی

 • از مدارک شناسایی اعضایی که در شرکت شما حق امضا دارند، یک کپی تهیه کنید.
 • اگر اعضایی که حق امضا دارند، آقا هستند، ارائه کارت پایان خدمت ان ها الزامی است.
 • در صورتی که فعالیت های شما به مجوز نیاز دارد، مجوزهای لازم را دریافت کنید و ارائه دهید.
 • از روزنامه تاسیس شرکت خود هم یک کپی تهیه کنید.
 • ارائه کپی اساسنامه شرکت هم الزامی است.
 • از شرکت نامه یا اظهارنامه شرکت خود هم یک کپی تهیه کرده و ارائه دهید.
 • در صورتی که شرکت شما تغییراتی را داشته است، از روزنامه آخرین تغییرات هم کپی ارائه دهید.
 • ارائه مهر شرکت هم الزامی است.

وکیل اخذ جواز تاسیس

در صورتی که نیاز به اخذ جواز تاسیس، تهیه طرح توجیحی و پیگیری امور مروبط به تایدیه محیط زیست و .. دارید ما بهترین وکیل اخذ جواز تاسیس را قبل از اقدام به شما معرفی می کنیم تا قبل از هر اقدامی برای شروع با وکیل موسسه مشورت نمایید.

مراحل اخذ جواز تاسیس

اینکه بدانیم برای دریافت جواز مورد نظر خود باید چه مراحلی را پشت سر بگذارید، باعث می شود که با آگاهی و اطلاع بیشتری برای داشتن آن جواز اقدام کنید. به همین دلیل سعی بر این داریم که در ادامه مطالبی را در رابطه با این موضوع و مراحلی که باید پشت سر بگذارید را شرح دهیم.

 • در ابتدا باید در سامانه مورد نظر ثبت نام کنید، لازم به ذکر است که مرحله ابتدایی باید حتما به صورت اینترنتی انجام شود و نمی توان به صورت حضوری آن را انجام داد.
 • نام کاربری و رمز ورود برای شما فرستاده می شود، از این نام کاربری و به خصوص رمز عبور را به خوبی نگه دارید.
 • در مرحله بعدی باید طرح توجیهی خود را تنظیم کرده و ارائه دهید، توجه کنید که این طرح توجیهی باید مربوط به کسب و کار شما باشد.
 • در مرحله بعدی باید از سازمان های مختلفی استعلام بگیرید، این استعلام ها و سازمان ها متناسب با موضوع فعالیت های شما با دیگری تفاوت هایی دارند.
 • در این مرحله پرونده شما بررسی می شود و اگر در آن ایراد و مشکلی وجود داشته باشد، باید در اسرع وقت برطرف شود.
 • در صورتی که مدارک و پرونده شما تائید نهایی شود، دیگر کار خاصی نیاز ندارید غیر از این که به سازمان مورد نظر خود مراجعه کرده و جواز تاسیس خود را دریافت کنید.
هزینه ها

هزینه دریافت جواز تاسیس

خواه ناخواه هزینه در هر کاری اهمیت بالایی دارد، طبیعتا همه ما به دنبال راهی هستیم که کارهای خود را با هزینه کمتر و البته کیفیت بالایی انجام دهیم. از این رو قصد داریم در ادامه در رابطه با هزینه های دریافت یک جواز تاسیس مطالبی را بیان کنیم و پیشنهاد می دهیم که با ما همراه باشید.

در ابتدا باید بگوییم که طرح توجیهی در کار شما اهمیت بالایی دارد، شما می توانید طرح توجیهی را خود نوشته یا از شخص دیگری (کارشناسی متخصص) بخواهید که این کار را برای شما انجام دهد، طبیعتا در این صورت هزینه ای را پرداخت خواهید کرد که البته مبلغ آن هم برای هر کسی با دیگری متفاوت است، اما دیگر مطمئن خواهید بود که طرح توجیهی قابل قبولی را ارائه می دهید.

در مرحله بعد در صورتی که بخواهید کارشناسی متخصص مراحل دریافت جواز را برای شما پیگیری کند، باز هم باید هزینه دیگری را پرداخت کنید، اما دیگر نیازی نیست که زمان خود را صرف کنید و البته هزینه های جانبی مانند هزینه رفت و آمد و.... هم برای شما دیگر وجود ندارد.

از این رو با توجه به فاکتورهای متعددی که هزینه دریافت جواز را مشخص می کنند، به شما پیشنهاد می دهیم که برای اطلاع دقیق از قیمت ها با کارشناس های ما تماس بگیرید و به طور رایگان از مشاوره های آن ها استفاده کنید، در این حالت شرایط و موضوع فعالیت خود را شرح می دهید و متناسب با آن از هزینه های انجام کار مطلع خواهید شد.

نکات مهم در دریافت جواز تاسیس

در رابطه با اخذ جواز تاسیس باید به نکات زیر توجه داشته باشید و بدایند که هر یک از آن ها اگر چه ساده به نظر می رسند، اما اهمیت بالایی در روند دریافت جواز دارند.

 • در ابتدا باید بگوییم که شما برای دریافت پروانه بهره برداری به جواز تاسیس نیاز دارید، پس اگر قصد دارید این پروانه را دریافت کنید، در ابتدا برای داشتن جواز اقدامات لازم را انجام دهید، تا در ادامه با مشکل رو به رو نشوید.
 • جواز تاسیس اعتباری یک ساله دارد و بعد از پایان این دوره باید برای تمدید آن اقداماتی را انجام دهید.
 • توجه داشته باشید که در هر موضوع فعالیتی لزوما به طرح توجیهی نیازی ندارید، از این رو به شما پیشنهاد می دهیم که قبل از هر چیزی با یک متخصص مشورت کنید، تا از هزینه های اضافی جلوگیری کنید.
 • توجه داشته باشید که شرایط و مزیت های جواز تاسیس برای اشخاص حقیقی و اشخاص حقوقی با یکدیگر تفاوتی ندارد، اما به طور کلی شاهد این هستیم که بانک ها تمایل دارند وام و تسهیلات خود را به آن هایی دهند که جواز تاسیس حقوقی دارند.
 • توجه داشته باشید که برای تولید انبوه کالای مورد نظر خود باید مراحل مختلفی را پشت سر بگذارید که دریافت جواز تاسیس یکی از آن ها ست، پس تصور نکنید که بعد از دریافت این جواز همه کارها تمام شده است.
 • در صورتی که بعد از اعتبار یک ساله جواز آن را تمدید نکنید، جواز شما باطل می شود. البته قبل از اتمام این مدت زمان هم شخص دارند جواز می تواند آن را باطل کند.
 • جواز تاسیس این قابلیت را دارد که به اشخاص دیگر منتقل شود و این موضوع اهمیت بسیار بالایی دارد.

در نهایت باید بگوییم که اگر قصد دارید یک کارگاه تولیدی، کارخانه یا ... را احداث کنید، یکی از مدارکی که به آن نیاز دارید؛ همین جواز تاسیس است. در مطالب بالا سعی بر این داشتیم که اطلاعات کاملی را در رابطه با مدارک مورد نیاز برای اخذ جواز تاسیس، مراحلی که باید پشت سر بگذارید، مزیت هایی که این جواز برای شما دارد و... مطالبی را بیان کنیم.

اگر باز هم در رابطه با دریافت جواز تاسیس در سوال یا ابهامی دارید، آن را با ما در میان بگذارید تا در اسرع وقت به آن پاسخ دهیم.

پرسش و پاسخ
سوال از شما پاسخ از ما
درحال ارسال پاسخ به :