مشاوره ثبت شرکت در بهترین موسسه ثبت شرکتها در ایران 02162753000
blog

ثبت موسسه آموزشی

۱۱ خرداد ۱۴۰۱ 21 پرسش و پاسخ
فهرست عناوین

برای ثبت موسسه آموزشی باید بدانید که این موسسات از انواع موسسات غیر تجاری محسوب می شوند که هیچگونه دخالتی در تجارت ندارند، در اینجا شرایط تاسیس موسسه آموزشی و مدارک لازم را برای گرفتن مجوز شرح می دهیم.

موسسه آموزشی

موسسات به دو قسمت تقسیم می شوند که در گروه اول افرادی می باشند که قصد اصلی آن ها از تاسیس موسسات این می باشد که سود به دست آمده برایشان مهم نیست و سود بدست آمده را بین خود تقسیم نمی کنند ولی در گروه دوم قصد اصلی آن ها از تاسیس موسسات این می باشد که سود به دست آمده برایشان مهم است و در پایان بین خود تقسیم می کنند.

تاسیس موسسه آموزشی

تاسیس موسسه آموزشی جز گروه دوم به حساب می آید که شرکا سود به دست آمده از این موسسه آموزشی را بین خود تقسیم می کند.
بطور کلی ثبت موسسه و ثبت شرکت با یکدیگر متفاوت می باشند و پروسه شرکت متفاوت از ثبت موسسه می باشد.

شرکت ها به دو دسته تجاری و غیرتجاری تقسیم شده اند که شرکت تجاری بدست آوردن سود از طریق تجارت در بازارها می باشد ولی موسسات اینگونه نمی باشد و بیشتر به شرکت های غیرتجاری نزدیک می باشند.

این روزها با گسترش تخصص گرایی بخصوص در دوران کرونا و گسترش آموزش های آنلاین، خیلی از مدرسین در پی تاسیس موسسه آموزشی هستند تا به صورت آنلاین بتوانند دوره های خود را تدریس کنند

این در حالی است که افرادی برای شروع کسب و کار خود اقدام به ثبت موسسه آموزشی می کنند کاطلاعات کافی برای انجام ثبت موسسه بطور قانونی و در کمترین زمان را ندارند؛ در صورتی که سوالی در این زمینه دارید که از کجا باید شروع می کنید می توانید با ما تماس بگیرید.

مجوز موسسه آموزشی

برای ثبت موسسه آموزشی ( غیر از آموزش آنلاینی که در آن مدرکی صادر نمی شود )، اخذ مجوز معمولا نیاز می باشد که این مجوز را وزارت علوم و تحقیقات یا آموزش و پرورش و یا سازمان فنی و حرفه ای صادر می کند.

موسسات را به سه دسته طبقه بندی کرده اند که این سه دسته به شرح زیر می باشد:

  • موسساتی که از لحاظ نوع فعالیتشان طبقه بندی می شوند.
  • موسساتی که از لحاظ مالکیتشان طبقه بندی می شوند مانند موسسات قسمت تعاونی، خصوصی و دولتی
  • موسساتی که از لحاظ نوع هدف فعالیتشان طبقه بندی می شوند.
  • موسسات آموزشی می توانند از موضوعات زیر برای فعالیت خود استفاده نمایند و موظفند که برای شروع اینگونه فعالیت اقدام به مجوز نمایند.
تاسیس موسسه آموزشی

انواع موسسات آموزشی

-جهت مشاوره و ارائه خدمات لازم برای اعزام دانشجو به خارج از کشور
-عرضه خدمات در زمینه های فناوری، امور دانشجویی، پژوهشی و آموزش عالی
-شرکت های دانشگاهی و ثبت شرکت دانش بنیان
-احداث پژوهشگاه، دانشگاه، مراکز تحقیقاتی دولتی و غیر دولتی
-دایر کردن فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی
-تاسیس آموزشگاه ها و برگزاری کلاس های کنکور برای مقاطع مختلف دانشگاهی مانند (کاردانی،کارشناسی ناپیوسته ،کارشناسی ارشد و دکتری(
-تاسیس واحد های مختلف موسسه تحقیقاتی و یا آموزشی عالی
-در این نوع موسسات می توانند تحقیقات علمی را در سطح ملی و بین المللی توسط متخصصان و محققان انجام دهند.
-همکاری با سازمان های اجرایی پژوهشی و علمی در عرصه ی ارزیابی و اجرایی طرح ها و برنامه های مربوطه به امور پژوهشی و تحقیقاتی

شرایط تاسیس موسسه آموزشی

ابتدا باید هدف خود را مشخص کنید، یعنی چه آموزشی می خواهید بدهید، اگر آموزش ها قبل از کنکور است باید از آموزش و پرورش موافقت اصولی تاسیس موسسه آموزشی بگیرید، اگر برای آموزش های دانشجویی می خواهید که باید از وزارت علوم مجوز بگیرید، اگر برای آموزش های آنلاین می باشد هم که بستگی دارد شاید نیاز به مجوز نداشته باشید.

مدارک لازم

-ثبت نام در سامانه ( بستگی به نوع مجوز دارد 9
-تصویر شناسنامه و کارت ملی شرکا
-کارت پایان خدمت برای آقایان
-ارائه تاییدیه برای مکان مورد نظر

مراحل ثبت موسسه آموزشی

ابتدا باید موافقت اصولی تاسیس را از سازمان مربوطه بگیرید ( آموزش پرورش یا فنی و حرفه ای یا وزارت علوم یا وزارت ارشاد )
واحد های آموزشی و فرهنگی برای اجرای دوره های مهارتی باید در خواست کتبی خود را در ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی ثبت کند.
بعد از دریافت نامه موافقت اصولی باید نسبت به ثبت موسسه آموزشی در سامانه اداره ثبت اقدام کنید که مراحل روتین خود را دارد و شما می توانید این فرآیند را به موسسه ما واگذار کنید.

پرسش و پاسخ
سوال از شما پاسخ از ما
درحال ارسال پاسخ به :
بصیری ‏۲۰ خرداد ۱۳۹۹

با عرض سلام من موسسه اموزشی دارم ولی تاریخ مدیریت نوشته دو سال ولی چندسال یش بود الان برا تمدید مدیرعامل باید چی کار کنم مراحل انجام کار چطور هست ممنون

پاسخ
ehsan ‏۰۷ مرداد ۱۳۹۹

سلام و درود
باید اساسنامه موسسه آموزشی شما بروز شده که با صورتجلسه تمدید هیئت مدیره امکان پذیر هستش. در صورت نیاز به مشاوره بیشتر درخصوص موسسه آموزشی همکاران ما درخدمتتان هستن.

پاسخ
ناصری ‏۲۶ مرداد ۱۳۹۹

سلام خدمت شما؛ دیدم جواب خوب و کامل به همه میدین
گفتم سوالم رو بپرسم.. بنده چند طرح و ایده جدید برای ساخت لوازم چوبی و دکوری و منزل و در این حیطه دارم چون نمونه اشو جایی ندیدم به فکر برند افتادم…حالا سوالم اینه برای ثبت برند ابتدا باید برم مکان اجاره کنم و مجوز بگیرم بعد برم دنبال ثبت شرکت و برند… یا میشه بنده مراحل ساخت رو برون سپاری به دیگر شرکتها انجام بدم اما برند خودم رو ثبت و استفاده کنم؟
ممنون میشم جواب بدین

پاسخ
مشاور کاج ‏۲۶ مرداد ۱۳۹۹

با سلام
جناب ناصری برند اصلا نیاز به داشتن جا و مکان و شرکت ندارد و شما می توانید شخصی برند را ثبت کنید، فقط برای ثبت آن باید یک مجوز داشته باشید که می توانید جواز تاسیس بگیرید که فرآیند پیچیده ای ندارد، اگر طرح های شما خیلی خاص است و در ایران وجود ندارد و نگران کپی کردن آن هستید بهتر است به عنوان طرح صنعتی ثبتش کنید.
اینکه فرآیند تولید را خودتان انجام دهید یا برونسپاری کنید بستگی به برنامه ها و بیزنس پلن و سرمایه و … شما دارد، اگر سرمایه زیادی ندارید بهتر است برونسپاری کنید و تمرکز خود را بر روی بازاریابی و فروش با برند خود کنید.

پاسخ
محمد ‏۱۶ شهریور ۱۳۹۹

سلام
ممنون بابت سایت و محتوای حرفه ایی تان.
1. چه زمانی برای ثبت موسسه آموزشی باید اقدام کنیم؟ در اول شروع کار یا پس از کمی پیشرفت در کار؟
2. من یک نفر هستم و شریکی ندارم، حداقل افراد برای ثبت موسسه آموزشی چند نفر است؟
3. من در حوزه آموزش بازاریابی و فروش دیجیتال فعالیت میکنم، آیا اخذ مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد دشوار هست یا به اکثر متقاضیان براحتی تعلق میگیرد؟ 🙂

پاسخ
مشاور کاج ‏۱۸ شهریور ۱۳۹۹

سلام وقت بخیر
زمان ثبت را شما تشخیص می دهید که کی ثبت کنید، برای ثبت موسسه حداقل دو نفر شریک باید باشید که می تواند خواهر برادر یا پدر و مادر هم باشد، در صورتی که قرار نیست گواهی پایان دوره معتبر صادر کنید و فقط آموزش است و از طرف موسسه خودتان گواهی بدهید نیاز به مجوز هم نیست، جهت مشاوره تماس بگیرید

پاسخ
سینا سازگار ‏۰۶ مهر ۱۳۹۹

سلام یه موسسه آموزشی زبان برای تمام اقشار سنی خواستم ثبت کنم. از صفر تا صد خواستم ببینم‌که هزینش چیه و ایا نیاز به مجوز از آموزش پرورش هم هست یا خیر چون زمان اینکه خودم دنبال کارها بیفتم‌ندارم و میخوام خودتون انجام‌بدین. لطفا تمام هزینه و زمان‌ انجام رو به شماره من ارسال بفرمایید.

پاسخ
انصاری ‏۱۵ آذر ۱۳۹۹

با عرض سلام و خسته نباشید ما اپلیکیشنیو طراحی کردیم برای عرضه انواع خدمات آموزشی برای انواع کلاسهای مجازی و کتب درسی که آماده بهربرداری هست
میخواستم بدونم آیا باید در قالب یک موسسه آموزشی ثبت بشه؟

پاسخ
مشاور کاج ‏۱۶ آذر ۱۳۹۹

با سلام عموما تمامی کسب و کارهای اینترنتی و بخصوص مواردی که در حوزه آموزش مجازی فعالیت می کنند به صورت موسسه با موضوع ” ارائه مطالب آموزشی از طریق وب سایت و اپلیکیشن ” ثبت می کنند

پاسخ
اکاشا ‏۱۵ دی ۱۳۹۹

من یک اموزشگاه آموزشی مهارتی میخوام ناسیس کنم دقیقا کجا مراجعه کنم وزارت علوم یا وزارت ارشاد متشکرم

پاسخ
مشاور کاج ‏۱۶ دی ۱۳۹۹

با سلام، شما باید آموزشگاه با مجوز سازمان فنی و حرفه ای تاسیس کنید، درخواست تاسیس آموزشگاه از طریق پرتال جامع فنی حرفه ای کشور می باشد.

پاسخ
مریم موسوی ‏۱۸ دی ۱۳۹۹

سلام وقتتون بخیر.برای ثبت موسسه آموزشی (خانه ریاضی)میشه راهنمایی کنید

پاسخ
مشاور کاج ‏۱۹ دی ۱۳۹۹

با سلام، جهت دریافت مشاوره و ثبت موسسه آموزشی توسط موسسه ما لطف بفرمایید تماس بگیرید.

پاسخ
سامان بیگدلی ‏۲۷ بهمن ۱۳۹۹

با سلام و ادب؛
در صورتی که یک شرکت فعال در زمینه فناوری اطلاعات بخواهد دوره های آموزشی برگزار کند، نیاز به اخذ چه نوع مجوزی دارد؟
با سپاس

پاسخ
مشاور کاج ‏۲۹ بهمن ۱۳۹۹

با درود و احترام، در صورتی که مدرکی صادر نمی کنید نیاز به مجوز نیست و فقط می توانید یک گواهی صادر کنید که این دوره را در موسسه شما گذارند و آن مدرک هم طبیعتا اعتباری مانند مدارک فنی و حرفه ای ندارد و ضمن اینکه دوره های آموزشی به صورت داخلی و مجازی می تواند باشد و نصب تابلو در بیرون ساختمان و .. رو نمی توانید داشته باشید چون آموزشگاه نیستید، در صورتی که قصد تاسیس آموزشگاه با اعطای مدرک فنی و حرفه ای دارید باید از سازمان فنی و حرفه ای مجوز بگیرید.

پاسخ
مستان اباد ‏۲۸ بهمن ۱۳۹۹

سلام بنده میخواهم جهت برگزاری دوره های آموزشی ضمن خدمت دستگاه های دولتی ،برگزاری سمینار و یا همایشها و مشاوره در حوزه کسب و کار ،اقتصاد ،تجارت ،امورمالی و اداری شرکت ویا موسسه ثبت کنم خواهش میکنم بفرمایید توصیه تون چیه و چطور میتونید کمک کنید با سپاس

پاسخ
مشاور کاج ‏۲۹ بهمن ۱۳۹۹

جهت ثبت موسسه آموزش مجازی و مشاوره کسب و کار و راه اندازی سامانه lms خوشحال می شیم در خدمتتون باشیم

پاسخ
moradi ‏۱۴ فروردین ۱۴۰۰

با سلام، می‌خواستم بدونم برای ثبت آموزشگاه برنامه نویسی کامپیوتر نوجوانان باید از سازمان فنی و حرفه ای اقدام کنم؟ اصا از کجا باید شروع بشه؟ برای موسسه آنلاین نیاز هست که مکان فیزیکیی هم وجود داشته باشه؟؟؟

پاسخ
مشاور کاج ‏۱۷ فروردین ۱۴۰۰

دوست عزیز شما می توانید آنلاین آموزش بدهید اما اگر مدرک معتبر می خواهید صادر کنید باید مجوز فنی و حرفه ای هم بگیرید، اگر فقط می خواهید از طرف موسسه خودتان مدرک بدهید خیر نیاز نیست؛ البته مدرک از موسسه شما هم فقط بیانگر میزان ساعت آموزش در موسسه شماست و اعتباری ندارد.

پاسخ
شاهی ‏۲۰ آبان ۱۴۰۰

با سلام و احترام
برای ثبت موسسه آموزشی-پژوهشی که صرفا خدمات را در بستر فضای مجازی ارائه می کند، آیا نیاز به داشتن دفتر کار هست؟

پاسخ
مشاور کاج ‏۲۱ آبان ۱۴۰۰

با سلام برای ثبت که یک محل باید معرفی شود ولو یک اتاق باشد.

پاسخ