مشاوره ثبت شرکت در بهترین موسسه ثبت شرکتها در ایران 02162753000
blog

ثبت شرکت تولیدی

۲۶ شهریور ۱۳۹۹ 10 پرسش و پاسخ
فهرست عناوین

شرکت تولیدی یکی از انواع مختلف شرکت ها است که هر ساله تعداد بسیاری متقاضی برای ثبت آن وجود دارد. اگر شما هم قصد ثبت شرکت تولیدی را دارید و می خواهید که اطلاعات کاملی را در رابطه با آن کسب کنید، از مراحل ثبت کارگاه تولیدی، مدارکی که لازم است و هزینه ای که در پی دارد، مطلع شوید، پیشنهاد می دهیم که تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

ثبت شرکت تولیدی
ثبت شرکت تولیدی و راه اندازی آن

تعریف شرکت تولیدی

در اولین قسمت باید به این سوال پاسخ دهیم که شرکت تولیدی چیست و چه کاربردهایی دارد. در بازار کار شاهد این هستیم که کالاهای مختلفی برای رفاه عموم عرضه می شوند. هدف از عرضه کالاهای جدید، رفع نیاز مردم می باشد، اما باید بگوییم که این تولید و عرضه کالا برای شرکت های تولیدی کننده ان هم سود مالی خوبی را به دنبال دارد اگر فرآیند راه اندازی شرکت تولیدی خوب طی شود و محصول قابل قبولی را به بازار عرضه کند.

به عنوان مثال تصور کنید که محصولی مانند میوه خشک به بازار عرضه می شود، این محصول در یک شرکت تولیدی یا همان کارگاه تولید می شود و سپس بعد از بسته بندی های لازم به بازار عرضه خواهد شد. با عرضه این میوه خشک ها هم شرکت تولید کننده سود مالی می برد و هم نیازی از عموم مردم بر طرف خواهد شد.

یک شرکت تولیدی چه ویژگی هایی دارد؟

همانطور که گفتیم یک شرکت تولید کالای خاصی را تولید و به بازار عرضه می کند، حال این شرکت باید دو ویژگی مهم داشته باشد تا بتواند در بازار و در بین رقبای خود سود مالی قابل قبولی داشته باشد.

1- کالای مورد نظر باید در ابتدا خاص و جدید باشد تا بتواند نیازی جدید از مردم را برطرف کند.

2- علاوه بر جدید بودن یک کالا، باید قیمت به صرفه ای هم داشته باشد.

در مثال بالا همان بسته های میوه خشک را در نظر بگیرید. شرکت های بسیاری هستند که میوه خشک تولید می کنند، پس شما برای موفق شدن باید یا کیفیت محصول خود را به مقدار قابل توجهی افزایش دهید، یا قیمت کمی را برای محصولات خود در نظر بگیرید، این دو عامل باعث می شود که مشتری به سمت خرید محصول شما جذب شود.

انواع شرکت تولیدی
انواع شرکت تولیدی

انواع شرکت تولیدی

برای آن که شرکت تولیدی خود را ثبت کنید، در ابتدا باید نوع آن را مشخص کنید. در قانون تجارت ایران انواع مختلفی برای شرکت ها وجود دارد، اما یک شرکت تولیدی معمولا به شکل سهامی خاص یا مسئولیت محدود ثبت می شود. لازم به ذکر است که مراحل و شرایط ثبت این دو شرکت تفاوت هایی با هم دارند که در ادامه این موارد را شرح خواهیم داد.

شرایط ثبت شرکت تولیدی سهامی خاص

در شرکت های سهامی خاص شاهد این هستیم که سرمایه اولیه در قالب سهم بین اعضاء اصلی تقسیم می شود. برای این که بتوانید یک شرکت تولیدی را با عنوان سهامی خاص به ثبت برسانید باید شرایط زیر را داشته باشید؛

 • یک هیئت مدیره 3 نفره داشته باشید، این هیئت سهامدارن هستند و حداقل باید یک سهم داشته باشند.
 • شما به 2 بازرس هم نیاز دارید، این بازرس ها نباید از فامیل های درجه یک هیئت مدیره باشند.
 • سرمایه اولیه ثبت چنین شرکتی 100 هزار تومان می باشد.

شرایط ثبت شرکت تولیدی مسئولیت محدود

در این شرکت ها شاهد این هستیم که سرمایه به صورت سهم الشرکا بین اعضا اصلی تقسیم شده است و الزاما نباید این شرکا سهم برابری داشته باشند. در ادامه شرایط دیگر ثبت شرکت مسئولیت محدود را شرح خواهیم داد؛

 • برای ثبت چنین شرکتی باید حداقل دو نفر به عنوان شریک فعالیت داشته باشید.
 • برای ثبت شرکت تولیدی مسئولیت محدود باید تمام مبلغ سرمایه اولیه را در بانک قرار دهید.
 • حداقل سرمایه اولیه برای ثبت این شرکت 100 هزار تومان است.
 • هر یک از شرکا باید میزان حداقلی از سهم الشرکه داشته باشند.
 • برای ثبت این شرکت باید آدرس محل کار شما اداری یا تجاری باشد.
این راهنما را حتما ببینید هزینه ثبت شرکت در سال 1400 چقدر است؟

مراحل ثبت کارگاه تولیدی

برای راه اندازی کارگاه تولیدی ابتدا باید یک شرکت ثبت کنید، سپس برای آن شرکت و کارگاه خود مجوز لازم را از سازمان مربوطه اخد کنید.

نوع مجوزی که لازم دارید بستگی به کاری دارید که قصد شروع آن را دارید، و یک مجوز از یک سازمان خاص نیست، اگر نمی دانید که برای کارتان نیاز به چه مجوزی دارید با ما تماس بگیرید و از همکاران متخصص ما بپرسید

اما همان ابتدای کار، برای ثبت هر شرکتی شما باید مراحل خاصی را پشت سر بگذارید. به این موضوع توجه کنید که مراحل گفته شده برای همه شرکت ها و همه افراد ثابت است. بعضی از این مراحل را کارشناس های ما برای شما انجام می دهند و بخشی از آن هم مربوط به اداره ثبت می باشد، یعنی باید منتظر باشید که به درخواست شما رسیدگی شود.

 • در ابتدا شما باید یک نام برای شرکت خود انتخاب کنید. برای انتخاب نام شرکت تولیدی باید به این موارد دقت داشته باشید؛
 • نباید از نام های تکراری استفاده کنید.
 • نام شرکت شما باید فارسی باشد، یا در زبان فارسی معنی مشخصی داشته باشد.
 • نباید از نام ارگان ها و سازمان های دولتی برای این کار استفاده کنید.
 • در نام شرکت حتما کلمه تولیدی را به کار ببرید.
 • یک نام باید جذابیت خاصی داشته باشد تا مشتری به سمت آن جذب شود.
 • نام شرکت باید متناسب با فعالیت شما باشد.
 • در این مرحله باید مجوزهای لازم برای فعالیت خود را ثبت کنید.

توجه داشته باشید که همه شرکت های تولیدی برای ثبت به مجوز نیاز ندارند، مجوزهای لازم برای یک شرکت تولیدی متناسب با نوع فعالیت مشخص خواهد شد و اغلب از وزارت صنعت و معدن و تجارت و از طریق سامانه بهین یاب اخذ می گردند.. همانطور که در بالا عرض کردیم، برای آگاهی از این موضوع با کارشناس های ما تماس بگیرید، تا متناسب با موضوع فعالیت شرکت شما، مجوزهای لازم را برای شما شرح دهند.

 • نوع شرکت خود را انتخاب کنید.

با توجه به شرایطی که در مطالب بالا بیان کردیم و همچنان با توجه به هدف خود در بازار سرمایه نوع شرکت خود را انتخاب کنید، زیرا روند ثبت شرکت برای شما تغییر خواهد کرد.

 • مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت تولیدی را گردآوری کنید.

توجه داشته باشید که این مدارک برای شرکت سهامی خاص و شرکت مسئولیت محدود تفاوت هایی با هم دارند، از این رو در ادامه این مدارک را شرح می دهیم.

 • توجه داشته باشید که سمت و میزان سهم هر یک از اعضاء باید به طور دقیق مشخص شده باشد، عدم رعایت این موضوع می تواند باعث بروز مشکلاتی در آینده شود.
 • مدارک مورد نیاز باید به اداره ثبت رسال شود.

توجه داشته باشید که در این مرحله باید مدارک را با پست به اداره ثبت تحویل داد، در اداره ثبت مدارک شما به طور دقیق بررسی می شود و در صورت وجود اشتباه در هر یک از مدارک، پرونده برگشت می خورد تا خطای موجود برطرف شود. در صورت عدم وجود هر خطا و اشتباهی پرونده برای مرحله بعد فرستاده می شود.

 • شرکت شما آگهی می شود.

این مرحله نهایی ثبت شرکت تولیدی به حساب می آید و جنبه اطلاع رسانی دارد. در این مرحله یک آگهی در روزنامه رسمی و روزنامه کثیرالانتشار چاپ می شود که در متن آگهی نام، موضوع فعالیت شرکت و نام اعضاء اصلی ذکر شده است. لازم به ذکر است که در شرکت سهامی خاص میزان سرمایه هر یک از اعضاء هم ذکر می شود، اما در شرکت مسئولیت محدود میزان سهم بیان نخواهد شد.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت تولیدی

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت تولیدی

در ابتدا به این موضوع توجه کنید که متناسب با نوع شرکت (سهامی خاص یا مسئولیت محدود) مدارک مورد نیاز هم تغییر خواهد کرد، از این رو در ادامه این مدارک را بیان می کنیم.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت تولیدی سهامی خاص

 • مدارک شناسنامه ای، برای همه اعضاء شرکت باید کپی شناسنامه و کارت ملی ارائه شود.
 • اقرار نامه ای که اعضاء آن را امضا کرده اند را ارائه دهید.
 • مجوزهای مورد نیاز را به طور کامل ارائه دهید.
 • اگر روند ثبت شرکت را یک وکیل برای شما انجام می دهد، وکالتنامه را هم فراموش نکنید.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت تولیدی مسئولیت محدود

 • مدارک شناسایی شرکا را تحویل دهید. مدارک شناسایی شامل کپی کارت ملی و کپی شناسنامه می شود.
 • اقرار نامه را همه اعضاء امضا کنند و ارائه دهند.
 • مجوزهای لازم را متناسب با موضوع فعالیت ارائه دهید.
 • تقاضا نامه، شرکتنامه و اساسنامه را همه اعضاء امضا کرده و ارائه دهند.
 • ارائه یک کپی از صورت جلسه عمومی شرکت هم الزامی است.

با توجه به این که مدارک لازم برای ثبت شرکت سهامی خاص و مسئولیت محدود را بیان کردیم و با تفاوت این دو آشنا شدید، به آسانی به اهمیت انتخاب نوع شرکت پی خواهید برد.

هزینه ثبت شرکت تولیدی

یکی از مهم ترین نکاتی که در رابطه با ثبت یک شرکت تولید باید به آن توجه داشته باشید، هزینه ای است که این کار برای شما به دنبال دارد. توجه کنید که ثبت شرکت تولیدی در ثبت کاج هزینه ای بین هشتصد هزار تومان تا دو میلیون را برای شما به دنبال دارد که این هزینه برای خدمات زیر از شما درخواست می شود.

 • انتخاب نام مناسب
 • تهیه لوازم های مورد نیاز برای تشکیل پرونده
 • هزینه حق الثبت
 • هزینه حق الوکاله
 • کارمزد شرکت کاج
 • هزینه درج آگهی در روزنامه

نکته بسیار مهم این است که ما در ثبت کاج برای راحتی بیشتر متقاضیان مشاوره ها را به صورت رایگان به شما ارائه می دهیم. یعنی اگر شما قصد ثبت یک شرکت تولیدی را دارید، کارشناسی متخصص مشاوره های لازم (مشاوره هایی مانند مجوزهایی که باید اخذ کنید) را به طور رایگان در اختیار شما قرار می دهد.

پرسش و پاسخ
سوال از شما پاسخ از ما
درحال ارسال پاسخ به :
ایدین علیزاده ‏۱۷ مرداد ۱۴۰۰

سلام وقت بخیر. برای شرکت تولیدی لوازم اشپز خانه مثل اجاق گاز و هود چه مجوز هایی باید بگیرم و از کجا باید بگیرم.
ممنون از سایتتون

پاسخ
مشاور کاج ‏۱۷ مرداد ۱۴۰۰

سلام ابتدا یک شرکت با موضوع تولید لوازم و اکسسوری آشپزخانه و خرید و فروش تاسیس می کنید که حدود 15 روز نهایتا زمان خواهد برد و می توانید کار خود را شروع کنید تا طی مراحل بعدی که جزئیات بیشتری دارد که در صورت تمایل لطفا با موسسه تماس بگیرید

پاسخ
ایدین علیزاده ‏۰۷ شهریور ۱۴۰۰

حتما باهاتون تماس میگیرم. ولی مجوز برای تولید لوازم گاز سور مثل اجاق گاز. و جواز کسب هر دوتاش رو باید از وزارت صنعت و معدن تهیه کنیم؟

پاسخ
مشاور کاج ‏۱۱ شهریور ۱۴۰۰

بله دوست عزیز

پاسخ
رحیم احمدی پناه ‏۲۸ مرداد ۱۴۰۰

سلام وقتتون بخیرمن در زمینه سیستم های گرمایشی تابشی فعالیت دارم. درمورد مراحل ثبت شرکت تولیدی میخاستم ازتون مشاوره بگیرم

پاسخ
مشاور کاج ‏۳۰ مرداد ۱۴۰۰

سلام جناب احمدی پناه، در خدمتتون هستیم می توانید تماس بگیرید یا سوالتون رو اینجا مطرح کنید

پاسخ
ولیان ‏۱۶ مهر ۱۴۰۰

با سلام برای ثبت شرکت تولیدی چسب سنگ و گرفتن مجوزهای لازم، زمان و هزینه ی آن لطفا راهنمایی بفرمایید باتشکر

پاسخ
مشاور کاج ‏۱۷ مهر ۱۴۰۰

با سلام، ما فقط شرکت را برای شما ثبت می کنیم که حدود یک میلیون هشتصد هزار تومان کارمزد موسسه می باشد سپس راهنمایی می کنیم که برای اخذ مجوز به کجا باید مراجعه کنید، ما مجوز نمیگیریم دوست عزیز
،

پاسخ
بختیار ‏۲۸ مهر ۱۴۰۰

سلام
ثبت شرکت در زمینه موادشوینده چقدرهزینه میخواد ؟ به ما گفتن مبلغ 160 میلیون میشه ایا درسته ؟؟

پاسخ
مشاور کاج ‏۲۸ مهر ۱۴۰۰

با سلام خیر دوست عزیز یک میلیون و ششصد بوده احتمالا

پاسخ