مشاوره ثبت شرکت در بهترین موسسه ثبت شرکتها در ایران 02162753000
blog

ثبت برند

۱۷ مرداد ۱۴۰۱ 91 پرسش و پاسخ
فهرست عناوین

راهنمای ثبت برند تجاری: ما در این مطلب به شما می گوییم برند چیست، ثبت یک برند و علامت تجاری چه مزایایی برای صاحب آن ایجاد می کند، برای ثبت برند باید کجا رفت و چه مدارک و شرایطی دارد. همچنین از طریق فرم زیر هزینه ثبت برند را می توانید آنلاین دریافت نمایید.

اطلاعات کلی

مدت زمان: 15 روز تا تاییدیه اولیه و 60 روز کاری

هزینه: از 1 میلیون تومان

آنچه در اینجا گفته می شود 0 تا 100 ثبت برند تجاری در ایران است و هیچ بخش یا هزینه پنهانی غیر از موارد گفته شده وجود ندارد. به شما اطمینان می دهیم که پایان مطالعه این مقاله، شما با تمامی مراحل ثبت و هزینه های آن کاملا آشنا خواهید شد و در نهایت چگونه برند خود را ثبت کنیم

ثبت علامت تجاری

تولید کنندگان و صاحبان مشاغل همواره برای محصولات خود، اسمی را انتخاب می کنند که بعد از شناخته شدن توسط بازار هدف (مشتریان ) ، شناخته و مطرح می شود.

اولین اقدام برای شروع فعالیت تجاری، چه تولیدی و چه خدماتی، انتخاب و ثبت علامات تجاری است. این نام تجاری خدمات یا محصولات شما را از رقبا متمایز می کند و مشتریانتان شما را به آن نام خواهند شناخت.

در حقیقت هر شرکتی که اقدام به گزینش و ثبت علامت تجاری می کند محصولات خود را متمایز از سایر محصولات مشابه بازار می نماید. تمایزی که به هنگام دیدن یا شنیدن نام آن علامت تجاری می تواند یاد آور خصوصیات و ویژگی های مخصوص آن محصول باشد.

بنابراین ثبت علامت تجاری تنها داشتن یک نام یا یک علامت نیست بلکه معیاری برای شناساندن شما در بازارهای ملی و جهانی است.

اولین مشاوره و آخرین قیمت را از ما بگیرید 02162753000
راهنمای ثبت برند

ثبت برند تجاری

بعد از انتخاب نام تجاری اولین کاری که باید انجام دهید ثبت برند یا علامت تجاری شماست. یعنی اینکه شما آن نام تجاری را در سامانه اداره مالکیت معنوی کشور ( که متولی ثبت علائم تجاری در ایران است ) به ثبت برسانید تا رسمیت یابد و هیچ شخص یا شرکتی بعدا نتواند از آن علامت یا نام در حوزه فعالیت شما، استفاده کند.

گام اول چیه؟

ثبت برند و لوگو

گام نخست این است که بدانید چه مراحلی در پیش دارید و چه مجوزی باید داشته باشید، مدارک لازم جهت ثبت برند کدامند؟ هزینه ثبت برند و مدت زمان آن چقدر است؟

با دانستن اینهاست که تازه تصمیم می گیرید اصلا برند ثبت کنید یا نه، شاید اصلا مدارک لازم برای ثبت را در اختیار نداشته باشید.

ما در موسسه ثبت کاج، علاوه بر مشاوره قبل از اقدام به ثبت برند و لوگو، نکات لازم در مورد انتخاب برند یا طراحی لوگو و علامت تجاری را نیز یاد آور می شویم تا در کنار داشتن برندی خلاقانه و جذاب کسب و کار بی نظیری را رقم بزنید.

مراحل ثبت برند

در اینجا در 11 مرحله ما تمامی مراحل ثبت برند را برای شما خیلی واضح توضیح می دهیم.

1) انتخاب نام برند

جذابترین مرحله همین انتخاب نام و علامت است. در صورتی که با یک نام در حال فعالیت هستید و قصد دارید همان را ثبت کنید باید به مراحله دوم بروید.

اما در صورتی که هنوز نام تجاری خود را انتخاب نکرده اید باید به دو نکته توجه کنید:

 • این نام نباید قبلا ثبت شده باشد
 • قابلیت ثبت داشته باشد. یعنی جزو نام هایی که قابلیت ثبت ندارند، نباشد. در ادامه این دسته از نام ها را ذکر کرده ایم.

2) استعلام نام قبل از ثبت

بعد از انتخاب نام برند، شاید از نظر خودتان برندی که برای شرکت یا واحد صنعتی، تولیدی یا خدماتی خود در نظر گرفته اید برند تک و منحصر به فردی باشد و تا به حال مشابه به آن را ندیده باشید؛ اما شما نمی توانید این ادعا را داشته باشید که تمام برندهای ثبت شده در حوزه فعالیت خود را جهت مشابهت با برند خودتان، بررسی و به این نتیجه رسیده اید که نام که انتخاب کرده اید تک است.

با استعلام برند قبل از ثبت در وب سایت ما، می توانید به راحتی و بدون صرف زمان یا هزینه، از وجود یا عدم وجود مشابهت در برند پیشنهادی خود با سایر برندهای ثبت شده تا به حال اطمینان حاصل کنید.

اگر قبل از اقدام در سامانه، از نام انتخابی خود استعلام نگیرید ممکن است پس از صرف زمان و هزینه ای که برای انجام مراحل بعدی می کنید با اخطار رد برند متوجه مشابهت در آن شوید که در این صورت هم وقت و هم انرژی و هزینه خود را به هدر داده اید.

توجه داشته باشید اگر در طبقه ای که قصد ثبت برند در آن را دارید برندهای مشابهی پیش از این ثبت شده باشند برند پیشنهادی شما رد خواهد شد.

این عدم تشابه را پیش از اقدام به ثبت را به صورت آنلاین می توانید در وب سایت ما استعلام نمایید. استعلام برند قبل از ثبت درصد موفقیت شما در ثبت آن برند را نشان می دهد.

ثبت علامت

کافیست بر روی لینک زیر کلیک کنید و نام برند و حوزه فعالیت خود را وارد کنید، تا نتیجه به شما اعلام شود، به همین راحتی :)

لینک استعلام استعلام برند قبل از ثبت

با اطلاع از این موضوع می توانید بدون صرف وقت و هزینه زیاد در صورت وجود تشابه اقدام به تصحیح و ایجاد تغییر در برند پیشنهادی خود نمایید.

استعلام آنلاین از طریق مراجعه به وب سایت موسسه ثبت کاج پیشنهادی است که بدون صرف هزینه اضافی این کار را برای شما تسهیل می کند برای استفاده از سامانه استعلام آنلاین برند قبل از ثبت به هیچ گونه تخصصی نیاز ندارید.

3) آماده کردن مدارک مورد نیاز

در رابطه با مدارک مورد نیاز برای ثبت برند به ادامه همین متن بروید تا به طور مفصل از توضیحات مربوطه برای جمع آوری مدارک مورد نیاز استفاده کنید. اسکن این مدارک باید ابتدا هنگام نام نویسی در سایت اداره مالکیت بارگذاری گردد.

فقط بعد از تایید اولیه برند در سایت است که باید نسخه فیزیکی مدارک را تحویل اداره ثبت بدهید و تا قبل از آن نیاز نمی باشد.

4) ثبت اظهارنامه در سایت اداره مالکیت

پس از آماده سازی مدارک لازم در حقیقت آغاز پروسه ثبت برند تجاری از اینجا شروع می شود که وارد وب سایت مالکیت معنوی کشور می شوید. با ورود به بخش ثبت نام باید اقدام به ثبت نام با وارد کردن مشخصات اولیه نمایید.

بعد از نام نویسی اولیه جهت تایید حساب کاربری در سایت اداره مالکیت معنوی، باید با یک برگه که سایت اداره به شما می دهد به یکی از دفترخانه های اسناد رسمی مراجعه و گواهی امضا جهت تایید حساب دریافت نمایید و سپس با بارگذاری آن در سایت، نام کاربری و کلمه عبور دریافت نمایید.

بعد از تایید حساب کاربری، به بخش ثبت اظهارنامه برند مراجعه و در اینجا لازم است برخی مدارک از جمله کپی شناسنامه، کپی کارت ملی، جواز فعالیت، نمونه برند پیشنهادی در اندازه 6*6 سانتی متر و در صورت ثبت برند لاتین، کارت بازرگانی خود را در سیستم آپلود نمایید.

اظهارنامه شما توسط سه کارشناس اداره به نوبت بررسی می گردد و پیامک تایید آن برای شما ارسال می شود البته در صورتی که تمام مراحل را به صورت کاملا اصولی طی کرده باشید!

مدت زمان بررسی پرونده شما به دلیل حجم پرونده های ارسالی حداقل 10 روز و حداکثر 30 روز حدودا طول خواهد کشید.

5) پرداخت هزینه اظهارنامه در سایت

پس از اقدام به تکمیل اظهارنامه، بایستی هزینه مربوطه به ثبت اظهارنامه را نیز پرداخت کنید تا سامانه اظهارنامه شما را ثبت و روند بررسی پرونده شما را آغاز کند. سپس فرمی به شما داده می شود که حاوی اطلاعات کاربری است.

با مراجعه مجدد به سامانه مالکیت معنوی می توانید با وارد کردن اطلاعات فرم، نام کاربری و پسورد خود را دریافت کنید. حفظ این اطلاعات جزو ملزومات مراجعات بعدی شما به شمار می آید.

7) چاپ آگهی تقاضای ثبت در روزنامه رسمی

پس از بررسی اظهارنامه شما در مدت 10 الی 15 روز، در صورتی که ثبت برند شما بلامانع تشخیص داده شود، درخواست ثبت برند شما به روزنامه رسمی ارسال می شود. در اینجا بایستی هزینه روزنامه رسمی برای آگهی نوبت اول را بپردازید.

چاپ آگهی مورد نظر در روزنامه رسمی و ارسال آن به آدرس شما ممکن است حدود یک هفته به طول میانجامد.

چاپ آگهی تقاضا در روزنامه رسمی به این دلیل است که هر شخص حقیقی یا حقوقی نسبت به ثبت آن اعتراض داشته باشد حقوق مدنی وی اجازه اعتراض به ثبت را می دهد.

در قاون تجارت کشور ما یک ماه بدین منظور فرصت داده می شود. پس از یک ماه در صورتی که هیچ اعتراضی از طرف شخص ثالث صورت نگرفت، شما می توانید حق الثبت برند را پرداخت کنید و ثبت را قطعی کنید.

دقت داشته باشید که گفتیم چاپ آگهی تقاضای ثبت نه چاپ آگهی ثبت برند.

در حقیقت قانون مدنی کشور ما علاوه بر بررسی هایی که کارشناسان اداره مالکیت معنوی کشور و سیستم های استعلام آنلاین برای عدم وجود برند مشابهی پیش از این برند انجام می دهند به افراد حقیقی و حقوقی این حق را داده است که اگر اعتراضی به برند پیشنهادی دارند و یا فکر می کنند که برند پیشنهادی مشابه برند و علامت تجاری آنهاست می تواند مراتب اعتراض خود را اعلام و درخواست کارشناسی مجدد نمایند.

پس از واریز هزینه مربوط به روزنامه رسمی نوبت اول تقاضای ثبت برند پیشنهادی شما شاید پس از یک هفته به چاپ برسد. طبق قانون زمان 30 روزه ای برای انتظار به اعتراض در نظر گرفته شده است.

اگر اعتراضی به صورت رسمی به آن علامت تجاری صورت گرفت که برند پیشنهادی مجددا مورد کارشناسی قرار می گیرد اما اگر در این مدت اعتراضی ثبت نشد، پیغامی مبنی بر ثبت برند بلامانع است دریافت خواهید نمود.

8) مراجعه حضوری به اداره مالکیت

در صورتی که شخصی نسبت به ثبت علائم تجاری شما اعتراض نداشته باشد، بعد از گذشت 30 روز از چاپ روزنامه رسمی، اظهارنامه ثبت شده  از طرف کارشناسان مورد تایید واقع می شود.

این موضوع به صورت پیامکی به اطلاع شما خواهد رسید. پس از دریافت پیامک تایید لازم است به صورت حضوری به اداره مالکیت معنوی کشور مراجعه نمایید و اقدام به تشکیل پرونده کنید. به یاد داشته باشید که بایستی اصل یا کپی برابر اصل شده تمامی مدارکی را که به هنگام ثبت آنلاین اظهارنامه آپلود کرده اید به همراه داشته باشید.

9) پرداخت حق الثبت برند

بعد از اینکه ثبت علامت بلامانع تشخیص داده شد و اصل مدارک یا کپی برابر اصل آن به اداره تحویل داده شد، در سامانه ثبت برند به شما اجازه داده می شود که حق الثبت را پرداخت نمایید.

هزینه حق الثبت برای یک طبقه به شرح زیر است:

ثبت برند حقیقی 120 هزار تومان + هر طبقه اضافه 10 هزار تومان

ثبت برند حقوقی 240 هزار تومان + هر طبقه اضافه تر 20 هزار تومان

یعنی اگر شما یک برند شخصی را در 3 طبقه ثبت می کنید هزینه حق الثبت آن اینگونه محاسبه می شود.

120 هزار تومان ( به ازای یک طبقه پایه ) + 20 هزار تومان ( دو طبقه اضافه تر ) در مجموع 140 هزار تومان برای 3 طبقه

10) پرداخت هزینه روزنامه رسمی نوبت دوم

اما چرا روزنامه دوم؟ بعد از طی مراحل بالا و پرداخت حق الثبت برند در سامانه این برند به شما تعلق می گیرد، اما نیاز است این موضوع به اطلاع عموم برسد. پس برای بار دوم به عنوان آگهی رسمی ثبت علامت تجاری در روزنامه رسمی چاپ می شود که این برند در فلان طبقه به نام فلانی ثبت گردید.

تصدیق 10 ساله ثبت برند

مرحله نهایی تحویل گرفتن گواهی 10 ساله برند است. پس از چاپ دو روزنامه رسمی، یک نسخه از این دو روزنامه را بایستی به همراه اظهارنامه ثبت برند و نمونه برند 6*6 (10 تصویر در یک صفحه) به اداره مالکیت معنوی ببرید و با ارائه رسید، غول مرحله آخر را شکست و سند برند ثبت شده را تحویل بگیرید.

اگر با ما همکاری می کنید دیگر نیازی نیست که خود اقدام به طی این مراحل کنید یا حضورا به مرکز مالکیت معنوی کشور بروید بلکه تمامی امور اداری، پرداخت هزینه های روزنامه رسمی، حق ثبت و تشکیل پرونده توسط موسسه کاج انجام می شود.

مدارک لازم جهت ثبت برند

مدارک ثبت برند

مدارک ثبت برند در صورتی که به نام شخص حقیقی باشد یا به نام اشخاص حقوقی و شرکت ها متفاوت است.

مدارک لازم برای اشخاص حقیقی متقاضی ثبت برند:

 • تصویر شناسنامه شخص حقیقی
 • تصویر کارت ملی شخص حقیقی
 • تصویر کارت بازرگانی (در صورت لاتین بودن برند پیشنهادی)
 • تصویر مجوز فعالیت ( یک نوبت باید در دفاتر اسناد رسمی تایید شود )
 • اطلاعاتی از قبیل آدرس، کد پستی، آدرس الکترونیکی، شماره تلفن همراه و شماره تلفن ثابت شخص حقیقی

مدارک لازم برای اشخاص حقوقی متقاضی ثبت برند:

 • تصویر شناسنامه تمام افرادی اعم از مدیران، سهامداران یا شرکا که در شرکت مورد نظر حق امضا دارند.
 • تصویر کارت ملی تمام افرادی اعم از مدیران، سهامداران یا شرکا که در شرکت مورد نظر حق امضا دارند.
 • تصویر مجوز فعالیت
 • کپی روزنامه رسمی تاسیس
 • کپی روزنامه رسمی آخرین تغییرات
 • تصویر کارت بازرگانی (در صورت لاتین بودن برند پیشنهادی)
 • اطلاعاتی از قبیل آدرس، کد پستی، آدرس الکترونیکی، شماره تلفن همراه و شماره تلفن ثابت افرادی که در شرکت حق امضا دارند.

مدت زمان ثبت برند

در حالت کلی مدت زمان ثبت برند در ایرام کمتر از دو ماه نیست. این مدت زمان از مجموع زمان لازم برای بررسی تقاضا توسط کارشناسان، اقدام به تشکیل پرونده حضوری، انتظار برای چاپ روزنامه رسمی و مدت سی روزه اعتراض به ثبت برند، چاپ روزنامه رسمی ثانویه و مراجعه حضوری برای دریافت سند مالکیت برند ثبت شده ناشی می شود.

گواهی ثبت علامت تجاری

ما در موسسه کاج صدها برند را برای مشتریان خود ثبت رسانده ایم، افتخار می کنیم که بتوانیم در مسیر برندسازی کسب و کارتان در کنارتان باشیم.

نمونه گواهی ثبت برند

ثبت برند در ایران

همانطور که در بالا گفتیم برای ثبت علائم تجاری در ایران باید یک جواز فعالیت داشته باشید و برندتان قبلا ثبت نشده باشید.، برای جواز هم مجوز های مختلفی هست که مورد تایید است

به طور مثلا برای ثبت برن شرکتی، اساسنامه شرکت در صورتی که موضوع فعالیتتان مرتبط باشد همراه با یک مجوز فعالیت مورد تایید است که این مجوز می تواند جواز تاسیسی باشد که 40 درصد پیشرفت فیزیکی داشته باشد.

چه برندی را نمی توان ثبت کرد؟

شرایط ثبت برند

برندهایی که مجوز ثبت برای آنها صادر نمی شود غالبا یکی از ایرادات مذکور در ذیل را در بر دارند:

 1. برندهایی که در آنها از علایم رسمی کشور استفاده شده است همچون نشان جمهوری اسلامی ایران یا آرم هلال احمر و …
 2. برندهایی که پیش از این ثبت شده اند (برای مواجه نشدن با این مشکل استعلام برند قبل از ثبت به صورت حضوری یا آنلاین، توصیه می شود)
 3. برندهایی بر خلاف عفت عمومی یا نظم جامعه
 4. برندهایی که در آنها عباراتی منسوب به ایران همچون انقلاب یا دولت و … وجود داشته باشد
 5. برندهایی که عبارت به کار رفته آنها به صورت کلی یا عمومی باشد مانند پارچه و …

آیا اجباری در ثبت برند وجود دارد؟

قانون تجارت کشور ثبت برند را جز در موارد زیر برای هیچ شرکت یا واحد تولیدی، خدماتی و تجاری اجبار نکرده است:

 1. ثبت برند لوازم آرایشی که به صورت مستقیم روی پوست استفاده می شوند
 2. داروهای مخصوص مورد استفاده پزشکان
 3. محصولات غذایی عرضه شده در بسته بندی یا ظروف مخصوص
 4. نوشیدنی ها و آب های گازدار

ثبت لوگو

ثبت لوگو در واقع همان ثبت علائم تجاری است با این تفاوت که همراه اسم برند یک لوگو و نشان تجاری نیز هنگام ارسال درخواست، ارسال می شود.

اعتبار برند ثبت شده چقدر است؟

در ابتدای اقدام به ثبت برند اظهارنامه ای تکمیل می شود که اعتبار برند ثبت شده از تاریخ تکمیل آن آغاز می شود و تا 10 سال ادامه دارد. 

پس از اتمام این 10 سال به مالک برند فرصت 6 ماهه ای برای تمدید داده می شود که در صورت عدم اقدام به تمدید، برند مذکور می توان به نام شخص حقیقی یا حقوقی دیگری ثبت شود.

اعتبار برند

هزینه ثبت برند

موضوع دیگری که در رابطه با هزینه ثبت برند باید به آن توجه کنید این است که نوع شرکت هم تاثیر به سزایی بر روی هزینه ها دارد. به عنوان مثال هزینه ثبت برند برای شرکت های سهامی عام، شرکت های سهامی خاص و شرکت های مسئولیت محدود تفاوت هایی دارد که البته این هزینه برای شرکت های سهامی عام بیش از دیگر شرکت ها می باشد، لازم به ذکر است که این موضوع برای برندهای حقوقی کاربرد دارد و هزینه ثبت برند برای شخص حقیقی متفاوت خواهد بود.

هزینه ثبت برند و لوگو

آیا تفاوتی دارند؟

در مطالب بالا گفتیم که هزینه ثبت یک برند به فاکتورهای بسیاری بستگی دارد و در این قسمت قصد داریم در رابطه با این فاکتورها مطالبی را بیان کنیم.

 • ثبت اظهارنامه هزینه هایی را به دنبال خواهد داشت که هزینه این اظهارنامه برای اشخاص حقیقی و حقوقی متفاوت می باشد.
 • برای هر برند طبقه هایی وجود دارد که ثبت هر طبقه هزینه خاصی را به دنبال خواهد داشت.
 • در ادامه هزینه ای از شما دریافت می شود که به حق الثبت معروف می باشد، این هزینه برای ثبت نشان تجاری شما دریافت خواهد شد.
 • هزینه دیگری هم در هنگام ثبت برند از شما دریافت می شود و برای تمدید زمان برند شما می باشد.

 در حالت کلی هر برند تنها ده سال انقضاء دارد و در هر دوره تمدید مبلغ حق الثبت از شما دریافت خواهد شد، لازم به ذکر است که در صورت دیر کرد برای پرداخت این هزینه جریمه خواهید شد و باید نصف هزینه حق الثبت را هم به عنوان جریمه بپردازید.

 • انتقال قرارداد هم هزینه دیگری برای شما به دنبال خواهد داشت.
 • مجوز بهره برداری و فکس هم هزینه ای مجزا را به دنبال خواهد داشت.
 • هزینه ای هم بابت فسخ یا خاتمه باید بپدازید که به ازای هر طبقه این هزینه هم بیشتر خواهد شد.
 • در صورتی که اظهارنامه تنظیم شده به اصلاح نیاز داشته باشد، هزینه ای هم بابت این اصلاح پرداخت خواهید کرد.
 • در صورتی که نیاز به انتقال اظهارنامه دارید، هزینه ای هم بابت آن پرداخت خواهید کرد.
 • ثبت تغییرات هم هزینه جدایی را برای شما به دنبال دارد که البته اگر این تغییرات در انتقال مالکیت باشد، هزینه ای را پرداخت نخواهید کرد، در هنگام پرداخت هزینه ها به شرکت های ثبتی به این مورد توجه داشته باشید.
 • یک گواهی المثنی هم برای شما صادر می شود که هزینه دیگری را هم برای شما به دنبال خواهد داشت.
 • بعد از بیان مطالب بالا حال باید به نکته بسیار مهمی اشاره کنیم که باعث خوشحالی و رضایت شما خواهد شد. کارشناسان ما در موسسه کاج به دنبال این هستند که کارهای ثبتی را برای شما ساده و آسان کنند، از این رو به شما پیشنهاد می دهیم که در انتخاب شرکتی که کارهای ثبتی شما را انجام می دهد، نهایت دقت خود را به کار بگیرید تا نیازهای شما به درستی برطرف شود.
 • در مطلب بالا هزینه هایی را بیان کردیم که مرکز مالکیت معنوی برای ثبت برند از شما دریافت می کند و باید بدانید که از این هزینه ها مبلغی به شرکت ارائه دهنده خدمات نمی رسد، اما به هر حال کارشناسان ما برای آن که خدماتی را به شما ارائه دهند، هزینه مشخصی را دریافت می کنند که این هزینه ها متناسب با خدماتی است که به شما ارائه خواهد شد، به همین دلیل برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید.
مزایای ثبت برند

ثبت علائم تجاری

مزایا....

 • ثبت علائم تجاری به نوعی حق استفاده از آن را منحصر به شرکت یا واحد خدماتی شما می کند.

مسلما هر شرکتی برای شناخته شدن برند خود چه در سطح ملی و چه در سطح جهانی تلاش زیادی می کند. این تلاش برای شناخته شدن می تواند با روش هایی چون افزایش کیفیت محصول، بالا بردن سطح خدمات، بازاریابی موثر و تبلیغات گسترده میسر شود.

اما در این میان توجه داشته باشید که شرکت های سودجوی بسیاری وجود دارد که با اطلاع یافتن از عدم ثبت علامت تجاری شما ممکن است از محبوبیت آن در بازار برای پیشبرد مقاصد خود استفاده کنند و محصولات خود را به اسم شرکت شما و با استفاده از برندتان در بازار به فروش برسانند.

در این صورت شما حتی در صورت آگاه شدن از این موضوع نیز نمی توانید برای مقابله با آن اقدام قانونی نمایید چرا که زمانی مطابق قانون تجارت کشور استفاده از برندی خاص منحصر به شرکت شماست که با طی روال قانونی آن را به ثبت رسانده باشید. پس برای حفظ محبوبیت برند و محصولات خود ثبت برند را فراموش نکنید.

 • ثبت برند باعث حفظ و تلاش برای بهبود کیفیت محصول می شود.

وقتی برندی به ثبت رسید و طرفداران خاصی را به خود جلب کرد شرکت برای عدم کاهش مشتریان و حتی افزایش روزافزون آنها مجبور به حفظ کیفیت و در بعضی مواقع افزایش کیفیت محصول است.

رضایت مشتری در هر صنفی بزرگترین تبلیغ برای آن محسوب می شود، با تلاش در جهت افزایش کیفیت محصول در حقیقت درصد رضایت مشتریان را بالا برده و از این رو نوعی تبلیغ فرد به فرد ایجاد میکنید؛ تبلیغی که نتیجه آن جز سود کلان برای شرکت چیز دیگری نیست.

 • ثبت برند جهت دریافت وام و تسهیلات مالی برای شرکت مفید است.

با ثبت برند تجاری شرکت اعتباری پیدا می کند که بانکها و موسسات مالی با اطمینان بیشتری وام و تسهیلات مورد تقاضا را به آن اختصاص می دهند. این وام ها می تواند گام مهمی در جهت گسترش سطح فعالیت های شرکت اعم از محصولات یا خدمات آن باشد.

 • با ثبت برند افراد سرمایه گذار اعم از حقیقی یا حقوقی (سایر شرکت ها) تمایل بیشتری برای همکاری با شرکت پیدا می کنند.

سرمایه گذاران مطمئنا در پی سرمایه گذاری در شرکتی هستند که سود سرمایه گذاری در آن بالا باشد. زمانی که شرکت شما برند خود را ثبت نماید شاهد جذب سرمایه گذاران بیشتری برای همکاری و مشارکت در فعالیت آن خواهید بود.

همچنین بیشتر شرکت هایی که قصد اعطای نمایندگی دارند و بدین روش می خواهند تعداد شعبات شرکت خود را افزایش دهند بایستی این مهم را در نظر بگیرند که ثبت برند اولین اولویت آنها در دستیابی به موفقیت و گسترش فعالیت شان است.

مزایای ثبت برند فراوان است و تنها به موارد مذکور محدود نمی شود، این مزایا در بسیاری از منابع ذکر شده و اهمیت این موضوع را خاطرنشان می کند. به عنوان موردی که در این باره نمی توان آن را نادیده گرفت گفته می شود که برند ثبت شده قابلیت نقل و انتقال دارد.

برخی از شرکت ها که مدیران آن تصمیم به انحلال شرکت گرفته باشند در صورتی که برند خود را ثبت نموده اند به هنگام انحلال می توانند آن را به شرکتی دیگر واگذار کنند.

در این باره استقبال از برند شرکت های ورشکسته زیاد نیست اما شرکت هایی که به دلایل دیگر و حتی در اوج معروفیت برند تصمیم به انحلال شرکت می گیرند بسته به محبوبیت برند شان می توانند سود بالایی از واگذاری برند به شرکتی دیگر بدست آورند.

این گفته به معنی محسوب شدن برند به عنوان یک دارای ارزشمند برای شرکت است، دارایی که روز به روز می تواند با تلاش در جهت افزایش کیفیت محصول و خدمات ارزش بیشتر و بیشتری پیدا کند.

طبقات ثبت برند

بدون شک اگر در وادی ثبت علامت تجاری و مسائل مربوط به آن وارد شده باشید بسیار دیده اید که گفته می شود برند پیشنهادی باید در طبقه خاص خود منحصر به فرد باشد. اما منظور از این طبقه و طبقه بندی در ثبت برند چیست؟

منظور از طبقه بندی در ثبت برند و علائم تجاری این است که محصولات و کالاها یا خدمات مختلف در طبقه های خاصی قرار می گیرند و ثبت برند مشابه در آن طبقه است که غیرمجاز می شود.

به عنوان مثال:

طبقه اول شامل مواد شیمیایی صنعتی، آزمایشگاهی و همچنین مواد شیمیایی مورد استفاده در عکاسی، کشاورزی، نگهدارنده های غذایی، چسب های صنعتی، رزین های مصنوعی، مواد مورد استفاده در لحیم کاری و آبکاری، ترکیبات دباغی، مواد اطفای حریق و … است.

وقتی یک شرکت تولید کننده مواد شیمیایی صنعتی برند خاصی را به نام خود به ثبت می رساند دیگر هیچ شرکتی فعال در زمینه موارد مذکور در طبقه اول مجاز به ثبت برند مشابه به آن نیست.

طبقه دوم شامل رنگ ها، لاک ها، روغن ها، مواد ضد زنگ، صمغ های طبیعی، چاپگرها، مواد تثبیت کننده رنگ، ورق های نقاشی و … است

طبقه سوم بیشتر مواد آرایشی و بهداشتی را شامل می شود.

طبقه بندی خدمات نیز در دسته بندی های مختلف خدماتی چون خدمات ساختمانی، تعمیرات و نصابی را از خدمات بیمه و امور مالی و پولی مجزا ساخته است. این یک نمونه  از طبقه بندی در انواع خدمات می باشد که به عنوان مثال برای درک مطلب بیشتر آورده شده است.

در قانون تجارت کشور طبقه بندی علامت تجاری در 45 طبقه صورت گرفته است که طبقات 1 تا 34 مخصوص محصولات و کالاها و طبقات 35 تا 45 طبقات مخصوص خدمات هستند. برای اطلاع از جزئیات طبقه بندی های مختلف می توانید به منابع مربوطه مراجعه و یا با کارشناسان ما در موسسه ثبت شرکت کاج تماس حاصل نمایید.

لازم به ذکر است که برخی افراد در مراجعه به منابع مربوط به طبقه بندی کالاها و خدمات نمی توانند صنف مورد نظر خود را بیابند؛ به یاد داشته باشید که هر یک از مواردی که در طبقه خاصی قرار می گیرند خود دارای زیر شاخه هایی هستند که ممکن است فعالیت مورد نظر شما در زیر مجموعه وجود داشته باشد.

مالکیت همزمان یک برند

گاهی ممکن است مالک یک برند دو یا چند شخص باشد اعم از اشخاص حقیقی یا حقوقی. در این صورت لازم است مالکیت برند به صورت درصدی بیان شود که هریک از افراد حقیقی یا حقوقی مدعی مالکیت برند، چه مقدار در آن سهم دارند.

ثبت کاج

ثبت علامت

موضوع ثبت علامت و استفاده از آن بر روی انواع محصول به حدی در جامعه جایگاه ویژه ای دارد که برخی افراد استفاده از برند خاصی را نشان از ویژگی ها و خلقیات به خصوص در فرد مصرف کننده می دانند. از این رو همواره برندهایی محبوب بوده اند که اکثریت افراد جامعه آنها را ارزشمند می دانند.

با توجه به مسائل گفته شده شاید بیشتر و بهتر از حساسیتی که در مورد انتخاب و ثبت برند وجود دارد، آگاه شده اید.

آنچه که باعث معروفیت برند شما پس از ثبت خواهد شد نه تنها منحصر به فرد بودن آن بلکه جذابیت، تناسب، قدرت انتقال مفهوم و … آن است.

برندهای شناخته شده در بازار از طرفی سبب ایجاد اطمینان در فرد به هنگام خرید می شوند به گونه ای که فرد احساس ریسک و خطر کمتری می کند چرا که از کیفیت محصولی که خریداری می کند آگاه است.

شرکت های نوبنیاد بایستی توجه داشته باشند که اولین قدم در موفقیت آنها حس اعتمادی است که در مصرف کننده ایجاد می کنند و این حس با ثبت برند و نشان تجاری می تواند در سریع ترین زمان ممکن در جامعه هدف ایجاد شود.

سایت ثبت برند

ما در این متن سعی کردیم هر آنچه که لازم است در رابطه با ثبت علامت تجاری بدانید را به صورت کلی در اختیار شما قرار دهیم تا با یافتن پاسخ سوالاتی که در ذهن دارید اقدام به عملیات ثبت برند نمایید.

اگر به دنبال سایت ثبت برند، مراحل ثبت و طبقه بندی برند و … هستید برای بهره مندی از مشاوره های کارشناسان موسسه با ما تماس بگیرید.

در صورت واگذاری انجام عملیات ثبت برند به ما، این اطمینان به شما داده می شود که موسسه ثبت کاج پروسه ثبت برند را به صورت تخصصی و توسط حقوقدانان و وکلای پایه یک دادگستری انجام در سریع ترین زمان ممکن با موفقیت به اتمام خواهد رسانید.

این مرکز یکی تخصصی ترین مراکز فعال در زمینه ثبت علائم تجاری و سایر خدمات اداری کسب و کار در کشور است.

سوالات متداول

✅ برای ثبت برند کجا باید رفت ؟
ثبت برند شرکت فقط از طریق سامانه ثبت برند اداره مالیکت معنوی بوده و نیاز نیست به جایی مراجعه کرد چون تمامی فرآیند به جز مراجعه نهایی، آنلاین می باشد.
✅ هزینه ثبت برند و علائم تجاری چقدر است؟
هزینه ثبت برند با توجه به میزان کالاها و طبقات متفاوت می باشد، اما به طور میانگین هزینه ثبت برند در سال 1401حدودا یک میلیون و دویصت هزار تومان است که در صورتی که فرآیند ثبت برند را به موسسه ما واگذار کنید به این مبلغ، هزینه مشاوره و انجام نیز اضافه می گردد.
✅ مدت زمان ثبت برند و علامت تجاری چقدر است؟
مدت زمان اطمینان از ثبت برند حداقل 60 روز می باشد که شامل 15 روز بررسی اولیه برند در سامانه و 30 روز برای درج آگهی در روزنامه رسمی می باشد.
✅ اعتبار یک برند ثبت شده چقدر است؟
گواهی که پس از ثبت برند به صاحب آن داده می شود دارای ده سال اعتبار می باشد و پس از گذشت این مدت ساحل برند مجدد باید برند ثبت شده را تمدید کند که برای این تمدید 6 ماه فرصت خواهد داشت

پرسش و پاسخ
سوال از شما پاسخ از ما
درحال ارسال پاسخ به :
کاظمی ‏۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۹

سلام، خدا قوت بهترین مطلبی که راجع به ثبت برند خوندم، تمام سوالاتم برطرف شد فقط در مورد هزینه دقیق ثبت برند متوجه نشدم، لطف می کنید بفرمایید چقدر برای ثبت برند بسته بندی مواد غذایی باید هزینه کرد؟

پاسخ
دنیا امیدی ‏۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۹

سلام
ممنون از شما، در مورد هزینه دقیق ثبت برند لطف کنید با موسسه تماس بگیرید و به طور کامل کالاها رو بفرمایید تا هزینه محاسبه و خدمت شما اعلام گردد.
پیروز باشید

پاسخ
صارمی ‏۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۹

سلام، ما تولید کننده ظروف یکبارمصرف هستیم در هشتگرد کرج شهرک صنعتی و جواز تاسیس هم داریم، اسمی که باهاش فعالیت داریم ثبت شده اما ما نمی تونیم تغییر بدیم چیکار باید بکنیم؟ الان چندین فروشگاه زنجیره ای برای ادامه فعالیت از ما برند ثبت شده می خوان، ممنون. صارمی

پاسخ
صلاحی ‏۲۷ دی ۱۳۹۹

سلام
آیا ثبت اظهار نامه نام تجاری با اظهار نامه مالی ارتباطی دارد؟
کسیکه نام تجاری را ثبت کند الزامی دارد که مالیاتی پرداخت نماید؟

پاسخ
مشاور کاج ‏۳۰ دی ۱۳۹۹

علامت تجاری مالیات ندارد دوست عزیز

پاسخ
سپنتا نظیف ‏۱۸ خرداد ۱۳۹۹

سلام وقت بخیر
ما در حوزه طب کار و آزمایشگاه های طب کار و ایمنی فعالیت می کنیم، برای ثبت برند آزمایشگاه از کجا باید شروع کنیم؟ من با چندتا از همکارهاتون تماس گرفتم برای ثبت علامت و لوگوی شرکت هر کدوم قیمت های متفاوتی دادند و از ما جواز خواستن، لطف می کنید مراحل ثبت و هزینه ها رو اعلام کنید.
با سپاس
معینی

پاسخ
مشاور کاج ‏۲۰ خرداد ۱۳۹۹

با سلام
جهت ثبت برند شما باید یک مدرکی را ارائه دهید که اثبات کند شما در آن حوزه فعالیت دارید، برای برندی که فرمودید باید یا مجوز فعالیت آزمایشگاه را ارائه دهید ( برای ثبت برند فارسی و شخصی ) یا اساسنامه موسسه یا شرکتی که در موضوع فعالیت آن فعالیت آزمایشگاهی ذکر شده باشد. ضمنا اگر برند شما لاتین باشد علاوه بر جواز نیاز به ارائه کارت بازرگانی یا کارت عضویت اتاق بازرگانی نیز خواهید داشت. هزینه ثبت برند هم چنانچه خودتان اقدام کنید شامل موارد زیر است:
هزینه ثبت اظهانامه برند هر طبقه 22،000 تومان
هزینه آگهی تقاضای برند در روزنامه رسمی ( روزنامه نوبت اول ) از 214،000 تومان به بالا با توجه به طبقاتی که درخواست داده اید
حق الثبت برند
هزینه رونامه دوم از 214،000 تومان به بالا
این هزینه های ثبت برند در سال 99 تا خردادماه می باشد.
در صورت نیاز با ما تماس بگیرید.

پاسخ
صادقی ‏۲۰ مهر ۱۳۹۹

با سلام بنده قصد دارم برندی رو ثبت کنم ممنون میشم راهنمایی کنید و ایا کسی هست این کارو برام انجام بده و هزینه رو دریافت کنه

پاسخ
مشاور کاج ‏۲۱ مهر ۱۳۹۹

جناب صادقی عزیز ثبت برند از خدمات موسسه ما هستش لطف کنید تماس بگیرید.

پاسخ
حمیدرضا محجوب ‏۲۲ خرداد ۱۳۹۹

سلام ممنون از توضیحات کاملتون
من آژانس هواپیمایی دارم با مجوز رسمی از میراث فرهنگی و اداره ثبت شرکت ها. به دلیل رقابت بالا در این حوزه میخوام از اسم یا همون علامت تجاریم محافظت کنم. اگر امکان داره به سوالاتم جواب بدین تا با ذهن بازتر مزاحمتون بشم:
سوال اولم اینه که شرایط و مدارک لازم برای ثبت برند آژانس هواپیمایی چی هستش؟
سوال دومم اینه که چقدر زمان میبره علامت تجاری من ثبت بشه؟
سوم اینکه علاوه بر ثبت برند، ثبت لوگو و علامت من هم انجام میشه و اگر انجام میشه مشخصاتی که لوگو برای ثبت داشه باشه رو لطفا برای من ایمیل کنید که آماده کنم برای قرارداد حضوری بیارم خدمتتون.
خیلی ممنونم که وقت میذارید به سوالات من جواب میدین متاسفانه من خاطره خوبی از ثبت شرکتهای معروف نداشتم امیدوارم خاطره خوبی از همکاری با شما برام بوجود بیاد.
ارادتمند شما محجوب

پاسخ
مشاور ثبت ‏۲۳ خرداد ۱۳۹۹

با سلام
برای ثبت اسم تجاری و لوگو شما نیاز به مدارک زیر دارید:
مدارک شناسایی مدیرعامل
گواهی امضا مدیرعامل
اساسنامه شرکت
گواهی فعالیت از سازمان گردشگری یا همان مجوز بند ب
شما می توانید برند و لوگو را با هم ثبت کنید و مراحل جدا ندارد.
مدت زمان ثبت برند:
بررسی اولیه اظهارنامه برند 15 روز توسط اداره مالکیت و در صورت تایید دو نوبت روزنامه نیاز است که در نهایت 45 الی 60 روز طول خواهد کشید
باعث افتخار ماست در خدمت شما باشیم.

پاسخ
رضا سلگی ‏۱۹ تیر ۱۳۹۹

سلام میخواستم راهنمایی بشم برای ثبت برند مناسب برای سازه های بتنی ممنون

پاسخ
رافعی ‏۲۸ تیر ۱۳۹۹

با سلام
شرکت ما در حوزه پیمانکاری فعال می باشد.ما یک برند فارسی و یک برند انگلیسی داریم.
برای ثبت به چه مواردی نیاز است؟
هزینه تمام شده ثبت چقدر می باشد؟
چه مدت زمانی نیاز دارد؟
آیا به جواز تاسیس مورد نیاز است؟این جواز تاسیس چه اعتباری دارد؟

پاسخ
مشاور کاج ‏۳۰ تیر ۱۳۹۹

با سلام جناب رافعی
برای برند فارسی و شرکتی، نیاز به ارائه جواز دیگیری نیست، چون حوزه ثبت برند در موضوع فعالیت شرکت به احتمال زیاد ذکر شده است و همان اساسنامه می شود مجوز شما
هزینه تمام شده بستگی به تعداد طبقات درخواستی دارد ولی حدودا 1300 هزار تومان فقط واریزی خواهند داشت بدون کارمزد موسسه و در صورتی که خودتان شخصا اقدام به ثبت کنید که ما پیشنهاد نمی کنیم
مدت زمان ثبت برند حدودا 45 روز شامل 15 روز بررسی اولیه پرونده در سامانه ثبت برند و 30 روز جهت درج آگهی تقاضا در روزنامه رسمی یعنی 45 روز، لازم است بدانید برای دریافت گواهی ده ساله به این 45 روز باید 20 روز دیگر حدودا با این وضعیت کرونا اضافه کنید.
برای ثبت برند لاتین هم شما باید یا کارت بازرگانی داشته باشد یا کارت عضویت اتاق بازرگانی، البته به نوع اسمی که انتخاب کرده اید بستگی دارد، برای مشاوره با همکاران ما تماس بگیرید خوشحال میشیم راهنمایی کنیم

پاسخ
محسن جلائی ‏۱۲ مرداد ۱۳۹۹

با سلام و تشکر از مطالب عالیتون، برای ثبت برند شرکت باز مجوز لازمه؟

پاسخ
مشاور کاج ‏۱۳ مرداد ۱۳۹۹

با سلام جناب جلائی، سپاسگزاریم، خیر برای ثبت برند شرکت نیاز به مجوز نیست و اساسنامه شرکت کفایت می کند.

پاسخ
عبدالمحمد دریاشناس ‏۱۳ مرداد ۱۳۹۹

یک شرکت خارجی الف کالاهایش از طریق نمایندگی دادن به یک شرکت ایرانی ب می فروشد حال شرکت ایران ب در ایران کارخانه تاسیس کرده و کالا تولید می کند و شرکت خارجی قبلن یک برندی را در ایران ثبت کرده است و حالا اجازه استفاده از از این برند را به شرکت ایرانی ب داده است ؛ آیا از نظر قانونی منعی ندارد ؟ بویژه اینکه صاحبان شرکت الف در شرکت ایرانی ب شریک رسمی بوده و از طریق روزنامه هم منتشر شده است به عبارت دیگر شرکت خارجی الف اجازه رسمی ( Authorization letters) را به شرکت ایرانی مبتنی بر استفاده از برند ثبت شده را صادر کرده است، آیا منع قانونی ندارد؟

پاسخ
مشاور کاج ‏۱۳ مرداد ۱۳۹۹

با سلام
خیر منعی ندارد دوست عزیز

پاسخ
محمدی ‏۲۶ مرداد ۱۳۹۹

سلام
اگر در مرحله ثبت نام در سامانه مالکیت برای شرکتی، کد پستی صاحبان امضا، کد پستی شرکت ثبت شده باشد، و نام کاربری دریافت شده باشد، آیا این موضوع برای ثبت در اقرار نامه مشکلی ایجاد می کند، و ایا راهی برای تصحیح آن قبل از ثبت امضا در دفاتر وجود دارد؟

پاسخ
مشاور کاج ‏۲۶ مرداد ۱۳۹۹

سلام خانم محمدی
خیر مشکلی ایجاد نمی کند.

پاسخ
زهرا بی نیاز ‏۲۰ شهریور ۱۳۹۹

سلام
ثبت برندی که اخطار خورده است مشاور آن شرکت پیشنهاد ثبت ویژه در مقابل اخذ 12 میلیون به شرط تضمین ثبت داده است
آیا ثبت از این طریق قانونی است

پاسخ
پریسا حقانی ‏۲۳ شهریور ۱۳۹۹

سلام. در نهایت برند شما به صورت قانونی ثبت می شود، اما این که در مقابل انجام این کار هزینه ای جداگانه طبق آن چیزی که فرمودید، گرفته شود، غیر قانونی می باشد.

پاسخ
محمود ‏۲۱ شهریور ۱۳۹۹

سلام می‌خوام به عنوان شخص حقیقی برند ثبت کنم برای فعالیت در حوزه مواد غذایی مانند خرما و غیره و در مورد مدارکی که فرمودین منظور از مجوز چیه چون می‌خوام این کار رو درمنزل بسته بندی کنم و شرکتی ندارم ممنون میشم راهنمایی کنید

پاسخ
پریسا حقانی ‏۲۳ شهریور ۱۳۹۹

سلام، شما برای انجام کار باید مجوز داشته باشید، این مجوز پروانه کسب یا جواز تاسیس است، در صورتی که پروانه کسب داشته باشید، در منزل هم می تونید کار بسته بندی را انجام بدید.

پاسخ
هادی ایوبی ‏۲۲ شهریور ۱۳۹۹

سلام وقت بخیر مایه شرکت صنعتی تو زمینه برق هستیم که از چند محصولی که داریم دو تا از محصولاتمون ثبت نشده و اگه راهنماییم کنیم که چظوری میتونیم این کار رو انجام بدیم و در خصوص زمان و هزینه هم بفرمایید ممنون میشم

پاسخ
پریسا حقانی ‏۲۳ شهریور ۱۳۹۹

سلام!
شما باید الحاق به موضوع داشته باشید که این محصولات هم برای شما ثبت شود. این کار تقریبا ده تا پانزده روز زمان میبره و برای هزینه هم با کارشانس های شرکت تماس بگیرید.

پاسخ
آریا ‏۰۵ آذر ۱۳۹۹

سلام و روزتون بخیر
من می خوام اسم سایتم رو ثبت برند کنم اما نمی دونم کدوم دسته بندی رو انتخاب کنم
لطفا راهنمایی بفرمایید
ممنون

پاسخ
مشاور کاج ‏۰۶ آذر ۱۳۹۹

سلام بستگی به حوزه فعالیت شما دارد اما در طبقه 35 که تبلیغات دارد حتما ثبت کنید

پاسخ
علی ایوبی ‏۱۲ آذر ۱۳۹۹

درود برشما آیا مشاوره برای انتخاب برند هم انجام میدین؟

پاسخ
مشاور کاج ‏۱۶ آذر ۱۳۹۹

با سلام بله دوست عزیز تماس بگیرید موضوع فعالیت مطرح کنید برای ثبت برند و انتخاب نام مناسب به شما مشاوره و پیشنهاد داده خواهد شد.

پاسخ
سعید کوثر ‏۲۵ دی ۱۳۹۹

سلام بنده بازنشسته اموزش وپرورش هستم وبه کشاورزی مشغولم تولیدکننده زعفران هستم به ثبت برند نیاز دارم ولی هنوز جواز کشت را نگرفتم ایا میتونم ثبت برند و لوگو را انجام دهم ؟ هزینه تخمینی ثبت علامت تجاری از طرف شرکت شما چقدر هست ممنون

پاسخ
مشاور کاج ‏۱۶ اسفند ۱۳۹۹

سلام با گرفتن جواز تاسیس می توانید، لطف بفرمایید تماس بگیرید تا راهنماییتون کنیم

پاسخ
فراز ‏۰۲ بهمن ۱۳۹۹

سلام لطفا هزینه ای که برای خدامات ثبت برند دریافت می کنید بفرمایید.

پاسخ
مشاور کاج ‏۰۸ بهمن ۱۳۹۹

فراز عزیز اگر خودتان برای ثبت برند اقدام کنید حدودا 1300 هزار تومان هزینه خواهد داشت و اگر به ما بسپارید یک کارمزد برای موسسه اضافه می شود که بستگی به میزان کالاها و بالطبع هزینه روزنامه رسمی و .. دارد اما حدودا 1500 خواهد بود، لطف بفرمایید تماس بگیرید.

پاسخ
سیدحامد موسوی ‏۱۴ اسفند ۱۳۹۹

باسلام خدمت شما. سوالم اینه که ما یک کارگاه تولید لوستر راه انداختیم و تازه استارت کارمون رو زدیم. ولی به امید خدا خیلی قوی و استوار رو به پیشرفت و حتی در آینده به صادرات هم اندیشیده ایم. ولی درحال حاظر هنوز هیچ اقدامی در مورد جواز کسب و پروانه نکردیم. آیا برای ثبت برند در این مرحله لازمه که اول جواز بگیریم؟ یا قبل از اقدام به جواز، میشه برندمون رو ثبت کنیم؟.

پاسخ
مشاور کاج ‏۱۶ اسفند ۱۳۹۹

سلام جناب موسی، ما برای شما جوازی میگیریم از وزارت صمت که بتوانید ثبت برند رو انجام بدید و مشکلی از این بابت نخواهید داشت

پاسخ
مینو ‏۲۳ اسفند ۱۳۹۹

سلام . وقت بخیر . چند روز پیش یه شرکت هولدینگی بابت ثبت برند تجاری من، با من تماس گرفتن و گفتند کسی هست که میخواد لوگو و اسم صفحه کاری شما رو به نام خودش ثبت کنه اگه میخواید برندتون از دستتون نره اون رو ثبت کنید و از من خواستن برای مشاوره اولیه اول مبلغی رو به عنوان بیعانه به حسابشون بریزم، بعد مشاورش تماس گرفت و مبلغ بالایی رو از من طلب کردند من هم چون فکر میکردم اون مبلغ نهایتا کار من رو پیش میبره به حسابشون واریز کردم . بعد گفتند باز باید حدود ۶/۵ بریزی برای ایزو، منم برنامه رو کنسل کردم و اون شرکت پنج میلیون و ۲۰۰ از من بابت ثبت برند بالا کشیدند

پاسخ
مشاور کاج ‏۲۴ اسفند ۱۳۹۹

متاسفانه متاسفانه این کار عین کلاهبرداری و اخاذی است، معمولا افراد یا شرکتهایی هستند که با ادمین پیج ها یا فروشگاه های اینترنتی تماس میگیرند و بابت ثبت برند با ترسوندن صاحب فروشگاه که برند شما رو یک نفر دیگه داره ثبت می کنه با تحت فشار قرارداد دادن فرد مبلغی رو بابت برند میگیرند و معمولا کاری هم انجام نمی دهند. شما شکایت کنید حتی اگر قرارداد دارید.

پاسخ
مینو ‏۲۳ اسفند ۱۳۹۹

من کارهای چرم دست دوز اونم توی انجام میدم و نهایت ماهی یک کار بگیرم ، به نظر شما کار من نیاز به ثبت برند داره

پاسخ
مشاور کاج ‏۲۴ اسفند ۱۳۹۹

خانم مینو در صورتی که در ادامه قصد گسترش را دارید برندتان را ثبت کنید ضمن اینکه نامی که در حال حاضر دارید با آن فعالیت می کنید ولو یک کار اگر قبلا ثبت شده باشد صاحب آن می تواند از شما شکایت کند.

پاسخ
سیامک صمیمی ‏۱۶ فروردین ۱۴۰۰

سلام بنده میخواهم برند خود را ثبت و تولید کنم این برند خارجی هست یکی از برندهای نوشابه انرژی زا هست میخواهم ثبت برند و لوگو را انجام داده و در ایران با مجوز بهداشتی ساخت ایران تولید کنم ایا حتما باید قرارداد باید داشته باشم از طرف برند خارجی، یا میتوانم ثبت کنم و ارم و برند با لوگوی خارجی هست ثبت کنم و‌ تولید بکنم

پاسخ
مشاور کاج ‏۱۷ فروردین ۱۴۰۰

سلام جناب صمیمی، اگر برند مادرید و جهانی ثبت نشده باشد شما می توانید در ایران ثبت کنید، در صورتی که ثبت شده باشد شما باید قرارداد و نمایندگی اخذ نمایید. لطفا تماس بگیرید تا از برندتان استعلام گرفته شود.

پاسخ
اعظم محبی ‏۱۶ فروردین ۱۴۰۰

سلام خدا قوت خیلی خوب ثبت برند تجاری رو توضیح دادید ممنون، من برای کارم نیاز به ثبت برند خارجی دارم ولی کارت ندارم امکان ثبتش هست؟

پاسخ
مشاور کاج ‏۱۷ فروردین ۱۴۰۰

سلام خانم محبی سپاسگزاریم از لطف شما، بله امکانش هست خیلی راحت با اخذ عضویت اتاق بازرگانی، البته بستگی به برند شما هم داره شاید اصلا نیاز نبود. لطف بفرمایید تماس بگیرید تا همکاران کامل برای ثبت برند چه فارسی و چه لاتین شما رو راهنمایی بفرمایند.

پاسخ
بهروز بابایی ‏۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

سلام خیلی ممنون بابات اطلاعات مفیدی که به اشتراک گذاشتید.
در مورد روال ثبت برند سوالی داشتم. بنده در حال حاضر اقدام به ثبت یک برند برای شرکت خودم کردم و پرونده الان در حالت آگهی نوبت اول مدتی هست راکد مانده (البته در صف نوبت صفر زده) حالا میخواستم بدونم آگهی تقاضای برند در روزنامه رسمی ( روزنامه نوبت اول ) را بنده باید اقدامی بکنم یا نه باید منتظر باشم کارشناس سایت ssaa در سایت rrk ثبت کنند ؟
خیلی ممنون.

پاسخ
مشاور کاج ‏۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۰

جناب بابایی شما خودتان باید آگهی تقاضای ثبت برند را در روزنامه رسمی چاپ کنید، در صورتی که ضرف یک ماه از اعلام ثبت نکنید پرونده شما رد شده و از ابتدا تمامی امور را باید انجام بدهید.

پاسخ
مهدی قربان ‏۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۰

سلام. شرکت ما الان فعال بوده و از برندی استفاده می کند که به دلایلی توسط شخص دیگری از آشنایان ثبت شده است:
۱.أیا لازم است که ثبت برند به نام خوذمان شود؟
۲. میتوانیم در شرکت ثبت شده ی دیگرمان از این برند استفاده کنیم؟

پاسخ
مشاور کاج ‏۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

در صورتی که برند مورد نظر شما ثبت شده است دیگر قادر به ثبت آن نخواهید بود.

پاسخ
اردشیر وطنخواه ‏۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

باسلام بنده دوسال هست اسمی برای برندم که تولیدی ضدیخ هستم هرچه انتخاب نمودنددوستان ‌همکارانتان، توسط اداره مالکیت معنوی ردمیشه الان هم بنده مزاحم شدم اگه برای بنده برندی را به ثبت برسونید بنده زمان به ثبت رسیدن برند هزینه ها را تقدیم میکنم، چرا اینطور میگم بذارید خودتان را جای بنده و در سیستم مشاهده کردید حق را به بنده میدهید پس اگر اوکی بود مدارک را برایتان بفرستم

پاسخ
مشاور کاج ‏۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز، چون این موضوع سوال شما، سوال خیلی از دوستان است پاسخی همراه با صراحت خدمت شما می دهیم که سایر دوستان نیز پاسخشان را گرفته باشند. در مورد اینکه هر اسمی انتخاب کرده اید که رد شده، دلیل این مشکل عدم استعلام و آگاهی قبل از ثبت برند است و انتخاب نام برند، هرچقدر هم که پرونده شما رد شود نباید به دو سال کشیده می شد پس ضعف مجموعه ای است که با شما کار کرده، و حالا شما یک مشتری زخم خورده هستید که سعی می کنید این عدم اطمینان را با پرداخت هزینه ها بعد از ثبت برند جبران کنید، متاسفانه ما نمی توانیم در خدمت شما باشیم به چند دلیل، متاسفانه بارها این اتفاق برای ما افتاده که مشتری تسویه حساب را به بعد از ثبت موکول کرده و جسارتا بعد از ثبت حتی پاسخ تلفن ما را نداده است، پس همانطور که شما باید اعتماد کنید ما هم باید اعتماد کنیم، مورد بعدی اینکه نه تنها ما بلکه هیچ مجموعه ای حاضر به این کار نیست چون همه موسسات هزینه دارند و فرآیند ثبت برند نیزا واریزی دارد، آیا شما راضی می شوید از جیبان برای یک قرارداد که ممکن است بعدا مشتری جواب شما را هم ندهد و دستتان به جایی نمیرسد هزینه کنید؟ مسلما پاسخ شما خیر خواهد بود. بهتر است با موسسه تماس بگیرید و پرونده شما مشاهده شود تا مشاوره بهتری به شما داده شود.

پاسخ
جبارقربانی ‏۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

ایامیشه اول برند ثبت کرد سپس اقدام به فعالیت نمود

پاسخ
مشاور کاج ‏۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

بله دوست عزیز برند مالیاتی ندارد و شما اگر فعالیتی هم نداشته باشید مشکلی به وجود نخواهد آمد.

پاسخ
فاطمه ترخان ‏۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

سلام و عرض ادب
برای ثبت برند حتما در رسته موضوع شرکت باید اقدام کرد؟
هر شرکت چند برند در کل میتواند داشته باشد؟

پاسخ
مشاور کاج ‏۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

سلام وقت بخیر خیر می تواند در موضوع شرکت شرکت نباشد، برای ثبت برند هم و تعداد آن محدودیتی وجود ندارد.

پاسخ
صبا حامدی ‏۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۰

با یک جواز در یک حوزه کسب و کار چه تعداد برند می توان ثبت کرد؟

پاسخ
مشاور کاج ‏۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۰

معمولا تا سه برند را می تواند ثبت کنید

پاسخ
طاهر حیدری ‏۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۰

سلام میخواستم بدونم برای ثبت برند و لوگو باید پروانه تولید بگیریم یا جواز تاسیس کفایت میکنه ؟

پاسخ
مشاور کاج ‏۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۰

با سلام کفایت می کنه دوست عزیز

پاسخ
مجید مهدوی ‏۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۰

سلام، وقت بخیر
میخوام یه برند برای کافه ثبت کنم. البته هنوز کافه رو تاسیس نکردم و پروانه کسب هم نگرفتم. آیا میشه برای ثبت برند، بدون پروانه کسب اقدام کرد که مالکیت برندش رو داشته باشم؟

پاسخ
مشاور کاج ‏۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۰

با سلام بله دوست عزیز با گرفتن جواز تاسیس که فرآیند راحتی هستش می توانید برند مورد نظرتان را ثبت کنید و نیاز به پروانه کسب الزاما نیست.

پاسخ
مرتضی ‏۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۰

سلام وقت بخیر.من یک شرکت ساختمانی دارم که فعلا غیر فعال هست و میخوام با یک نام تجاری به صورت شخص حقیقی فعالیت کنم.آیا امکان پذیر هست و در صورت بله بودن جواب باید چه مراحلی رو برم؟
اگر بخوام شرکتمو فعال کنم و در قالب شرکت کار کنم اما نام تجاری داشته باشم که با نام شرکت متفاوت هست مشکلی نخواهد داشت و آیا ثبتش زمان بر هست؟

پاسخ
مشاور کاج ‏۰۱ خرداد ۱۴۰۰

با سلام در مورد سوال اول در صورتی که ثبت برند حقیقی انجام دهید می توانید از جواز تاسیس به عنوان مجوز استفاده کنید و اگر شرکتی ثبت می کنید از اساسنامه شرکتتان به عنوان مجوز، نام برند می تواند متفاوت از شرکت باشد و الزامی ندارد که نام شرکت باشد، ثبت برند حداقل 75 روز زمان می برد.

پاسخ
شکوه شهبازی ‏۰۵ شهریور ۱۴۰۰

سلام
من تالار پذیرایی دارم در اندیشه شهریار ۲۰ساله دایره ی نفر امده از اسم تالارم استفاده کرده میخوام ثبت کنم تا مجبور شه اسم و عوض کنه چکار کنم؟
دستمزد شما چقدره؟

پاسخ
مشاور کاج ‏۰۶ شهریور ۱۴۰۰

با سلام دوست عزیز اول اسم تالارتان را یا بفرمایید یا فرم بالا رو پر کنید که همکاران استعلام بگیرند که قبلا ثبت نشده باشد چون اگر ثبت شده باشد یا حتی مشابه ش ثبت شده باشد شما نمی توانید اقدامی کنید.

پاسخ
رسولی ‏۱۷ شهریور ۱۴۰۰

سلام
من برای یک برند، ثبت اظهارنامه کردم. مجوزم اینماد هستش .طبقات 28-35-39-41 را انتخاب کرده ام. الان برایم نقص بابت ارائه مجوزها صادر شده. از من مجوز می خواهد لذا برای پروانه کسب فروشگاه مجازی اقدام کردم . حالا سوالم اینه که با ارائه دادن جواز مشکل حل میشه یا بازهم ممکنه به طبقات و… گیر بدهند. ضمنا مگر با اینماد نمی شود برند ثبت کرد.
سوال دوم: فرق بین برند با لوگو چیست . من الان اسم را ثبت کرده ام ایا برای لوگو باید اظهارنامه جدا داد؟

پاسخ
مشاور کاج ‏۱۷ شهریور ۱۴۰۰

دوست عزیز اینماد برای ثبت برند در طبقات خرید و فروش و بازاریابی است نه طبقات دیگر، دو مورد سوال دوم شما می توانستید همان ابتدا لوگو و اسم برند را با هم اظهانامه کنید، اگر اسمتان تایید نشده است می توایند همراه لوگو مجدد اظهارنامه بزنید

پاسخ
علیرضا گلزاری ‏۲۱ مهر ۱۴۰۰

سلام من برندم رو ثبت کردم اما در مراحل ثبت برند به جایی رسیدم که این پیغام رو داد:
وضعیت: طبقه بندی نشده، لطفا راهنمایی بفرمایید. ممنون

پاسخ
مشاور کاج ‏۱۰ آذر ۱۴۰۰

یعنی باید منتظر بمانید چون پرونده برند شما در سامانه باید توسط 3 کارشناس بررسی شود.

پاسخ
عباس پارسائیان ‏۲۳ مهر ۱۴۰۰

سلام
آیا ثبت برند و لوگو با مجوز کسب شخص دیگر امکان پذیر است؟ چگونه این کار را انجام دهیم؟

پاسخ
مشاور کاج ‏۱۰ آذر ۱۴۰۰

در این حالت ثبت برند به صورت شراکتی انجام میگیرید و صاحب مجوز باید درصدی از برند را داشته باشد.

پاسخ
عرفان گرجیان ‏۰۷ آبان ۱۴۰۰

اگر شرکتی چند سال فعالیت نداشته باشد میتوان از برند تجاری آن استفاده کرد

پاسخ
مشاور کاج ‏۱۰ آذر ۱۴۰۰

اعتبار ثبت برند 10 سال است دوست عزیز

پاسخ
ابراهیمی ‏۱۱ آبان ۱۴۰۰

سلام آیا ثبت برند قبل از ثبت علامت امکان دارد؟ اینکه اول تقاضای ثبت برای نام برند بدهیم و اگر رد نشد و پذیرفته شد، برای طراحی علامت و ثبت آن هزینه و اقدام کنیم؟

پاسخ
مشاور کاج ‏۱۰ آذر ۱۴۰۰

مناستبرین راه برای جلوگیری از هزینه طراحی علامت، همین هست که فرمودید و بهتر است ابتدا نام سپس لوگو ثبت شود

پاسخ
مینا ‏۲۵ آبان ۱۴۰۰

با سلام
من در سایت ثبت علامت تجاری، یک برند ثبت کردم که درخواستم رد شد و بعد در اعتراض به این نتیجه، مدارک رو به صورت فیزیکی تحویل اداره دادیم و الان در مرحله طرح در کمیسیون باقی مونده. چند روز پیش به اشتباه در قسمت ثبت درخواست، یک درخواست خالی با عنوان انصراف از کالا ثبت کردم. داخل سایت هیچ راهی برا یلغو و یا کنسل کردن این درخواست پیدا نکردم، چندین بار تیکت زدم که ا ونم در مرحله در انتظار کارشناس مونده. هیچ راهی برای لغو این درخواست وجود نداره؟ تلفنی هم متاسفانه کسی پاسخگو نیست.

پاسخ
مشاور کاج ‏۱۰ آذر ۱۴۰۰

مشکلی ایجاد نخواهد کرد دوست عزیز

پاسخ
محمدی ‏۲۵ آبان ۱۴۰۰

سلام خسته نباشید
ممنون میشم جوابم را بدید
چند سوال مهم دارم
اول از همه آیا موسسه شما ثبت برند بین المللی مادرید انجام میدهد؟
آیا میتوان برندی که ریشه کلمه انگلیسی دارد را در ایران ثبت کرد؟ با کارت بازرگانی . منظورم فقط نوشتن لاتین اسامی فارسی نیست مثلا برند اکتیو active که فکر کنم در ایران ثبت شده و در ایران هم فعالیت دارند این برند ریشه و معنی انگلیسی دارد معنی فارسی ندارد
آیا اگر برندی را در طبقه مشخصی مثلا محصولات غذایی ثبت کنیم و شخص دیگری همان نامی که ما ثبت کردیم را در طبقه دیگری ثبت کند ، دامنه اینترنتی دات کام به کدام یک تعلق میگیرد؟
همچنین اگر همین اتفاق در کشور دیگری و در همان طبقه که ما ثبت کرده ایم بیوفتد در این حالت دامنه دات کام به کدام یک تعلق میگیرد؟
منظورم از دامنه در این دو سوال بالا یعنی صاحب نام تجاری میتواند برای گرفتن دامنه دات کام شکایت کند در حالی که من هم نام تجاری را در طبقه دیگری ثبت کرده ام؟
و آیا درست است که هر شخص حقیقی حداکثر سه و هر شخص حقوقی حداکثر ده برند میتواند ثبت کند؟
این محدودیت بازده زمانی دارد؟ یعنی هر یکسال یکبار تا این سقف میتوان ثبت کرد؟ یا همیشگی است و اگر از سقف موردنظر بیشتر شود باید یکی از برند ها را که قبلا ثبت شده از ثبت خارج کرد؟
و در آخر هزینه ثبت بین المللی زیاد است اما نگرانم که شخص دیگری در کشور دیگری شبیه همان برندی که میخواهم ثبت کنم را بعد از ثبت من در کشور خودش و یا ثبت بین المللی کند در این حالت من دیگر نمیتوانم فعالیت کنم؟ و آن شخص آیا میتواند دامنه دات کام را از من بگیرد؟

پاسخ
مشاور کاج ‏۱۰ آذر ۱۴۰۰

با سلام بله می توانید ثبت برند لاتین در ایران را انجام بدهید با داشتن کارت، داشتن برند معنیش این نیست که شما می توانید دامنه آن را هم بگیرید و هر کس زودتر دامنه را گرفته باشد متعلق به اوست، نه تعداد برند نامحدود است،

پاسخ
نیلوفر ارین ‏۲۸ آبان ۱۴۰۰

سلام و وقت بخیر
شما در توصیحاتتون گفتین ثبت برند فقط از سایت مالکیت معنوی انجام میشه، اما در سامانه ثبت برند مالکیت معنوی فقط ثبت علامت تجاری اومده و عنوان اظهار نامه هم اظهار نامه علامت هست، الان برام سوال پیش اومده، وقتی لوگوی ما هیچ اسمی از برندمون رو نداره و صرفا یه تصویر هست، پس قسمت عنوان علامت نمیتونیم چیزی بنویسیم، بااین اوصاف اسم برندمون رو کجا باید بنویسیم وقتی هیچ جایی در ثبت اظهارنامه براش در نظر گرفته نشده

پاسخ
مشاور کاج ‏۱۰ آذر ۱۴۰۰

با سلام تماس بگیرید تا طی مراحل ثبت برند به شما مشاوره داده شود، ثبت برند و لوگو از همان طریق ثبت اظهارنامه علامت تجاری می باشد.

پاسخ
منصورخالدی ‏۰۹ آذر ۱۴۰۰

ممنون از ایکنه پیام دادید امیدوارم درمراحل بعدی ثبت برند مشکلی نباشد باز موسسه کاج تشکر و قدردانی میکنم

پاسخ
مازیار شایقی ‏۲۹ دی ۱۴۰۰

سلام، وقت بخیر
میخوام ثبت برند 3 تا اسم رو همزمان انجام بدم، اگر ثبت نشده باشند، آیا امکانش هست؟

پاسخ
مشاور کاج ‏۰۲ بهمن ۱۴۰۰

سلام در حال حاضر ماهیانه فقط یک اظهارنامه ثبت برند می تواند درخواست داد.

پاسخ
سهیلا میرزائی ‏۲۵ فروردین ۱۴۰۱

سلام ویرایش برند چگونه است؟ مثلا برندی در طبقه مواد شوینده و بهداشتی ثبت شده که پودر لباسشویی در آن جا افتاده است. چطور می توان اصلاح کرد؟ آیا نیاز به مراجعه حضوری دارد یا در سامانه می توان تغییر را اعمال کرد؟
متشکرم

پاسخ
مشاور کاج ‏۲۷ فروردین ۱۴۰۱

از طریق سامانه ثبت برند می باشد که شما باید طی اظهارنامه جدید اضافه کالا بزنید

پاسخ
یوسفی ‏۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱

با سلام و احترام، برای ثبت برند و لوگو در تهران برای شرکت داشتن اساسنامه کفایت نمیکنه؟ حتما باید مجوز گرفت؟
ممنون بابت پاسخگویی شما

پاسخ
مشاور کاج ‏۰۴ خرداد ۱۴۰۱

با سلام بستگی به طبقات کالا داره

پاسخ
فاطمه عبدی ‏۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

سلام وققتون بخیر من کارم دوختن چرم های دست دوز برای گرفتن ثبت برند میشه بفرمایید هزینه چقدر میشه ؟

پاسخ
مشاور کاج ‏۰۱ خرداد ۱۴۰۱

با سلام دوست عزیز در حال حاضر چالش اصلی در ثبت برند داشتن یک مجوز فعالیت است نه هزینه، مجوزی دارید؟

پاسخ
کمان ‏۰۳ خرداد ۱۴۰۱

باسلام ما برای یک شرکت حقوقی درخواست ثبت علامت تجاری دادیم که به دلیل تشابه اسمی رد شد در صورتی که هیچ تشابهی بین برند ما و برند ثبت شده وجود نداشت البته از لحاظ معنا ولی ازجهت کلمه ای مشابه بود آیا زدن اعتراض فایده ای دارد؟ چه کاری میشود انجام داد آیا مراجعه حضوری اثری دارد؟ آدرس ثبت علائم تجاری در اصفهان کجاست؟

پاسخ
مشاور کاج ‏۰۴ خرداد ۱۴۰۱

با سلام دوست عزیز تشابه که حتما نباید معنایی باشد، وقتی کلمه مشابه است طبیعتا رد خواهد شد و اعتراض و مراجعه حضوری هم فایده ای نخواهد شد.

پاسخ