مشاوره ثبت شرکت در بهترین موسسه ثبت شرکتها در ایران 02162753000
blog

ثبت اختراع

۰۲ تیر ۱۴۰۰ 5 پرسش و پاسخ
فهرست عناوین

ثبت اختراع چیست؟ اختراعی را می توان ثبت کرد که اولا دربردارنده ی ابتکاری جدید بوده ثانیا دارای کاربرد صنعتی باشد. حال باید در نظر گرفت که ابتکار جدید به چیزی گفته می شود که در فن یا صنعت قبلی وجود نداشته باشد و اگر بخواهیم یک اختراع را از نظر کاربرد صنعتی بررسی کنیم ،اختراعی کاربردی محسوب می شود که حداقل در یک رشته از صنعت قابل ساخت یا استفاده باشد که در اینجا منظور از صنعت، معنای گسترده آن است که شامل مواردی مثل صنایع دستی، کشاورزی، ماهیگیری و خدمات نیز می شود.

ثبت اختراع و ایده

چه مواردی به عنوان اختراع ثبت نمی شوند؟

موارد زیر در حوزه ی ثبت اختراع قرار نمی گیرید:

  • کشفیات و نظریه ها
  • روشهای تجاری یا درمانی بیماری
  • آنچه که قبلا پیش بینی شده باشد
  • آنچه که خلاف موازین شرعی و عمومی و اخلاقی باشد.

روش های ثبت اختراع

برای ثبت اختراع دو روش وجود دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم:
1) روش اعلامی
2) روش تحقیقی

روش اعلامی ثبت اختراع

روش اعلامی: در این روش ،ملاک ادعای مخترع می باشد به این معنی که فرض می شود ادعای مخترع کاملا درست است و در صورتی که این ادعا قبلا ثبت نشده باشد ، انجام می شوند. طبق ماده ٣٦ قانون ثبت برند تجارتی و اختراعات ورقه یا سند اختراع به هیچ عنوان سندی برای اثبات قابل استفاده بودن و یا جدید بودن و یا حقیقی بودن نیست وهمچنین داشتن سند دلیل بر مخترع بودن فرد تقاضا کننده آن نیست.

در ایران روش ثبت اختراع ، روش اعلامی می باشد و پس از تحویل مدارك توسط مخترع به شرکت ها ادعایی وی در صورتی که سابقه ی ثبت نداشته باشد انجام شده و سند آن به نام مخترع صادر میگردد در ضمن مسئولیت صدور ورقه (سند) به عهده اداره مالکیت صنعتی می باشد اما این امر بدین معنی نیست که اداره مذکور مسئول صحت و سقم آن است بلكه مسئولیت آن فقط متوجه شخص مخترع می باشد .

روش تحقیقی ثبت اختراع

روش تحقیقی: در بعضی از كشورها صحت و سقم ادعای مخترع مورد بررسی قرار میگیرد که این کار با بهره جستن از وسایل و امكانات و آزمایشگاه های مختلف انجام میشود که این آزمایش ها ممکن است بسیار زمان بر باشد.

معمولا در این روش اختراع قبل از ثبت محرمانه نگهداری میشود و اگرپس از بررسی ،ادعای مخترع درست بود نسبت به ثبت آن اقدام میشود در غیر این صورت آن درخواست رد میگردد. در برخی از كشورها از هر دو روش مذکوراستفاده می شود برای مثال در سوئیس در مورد اختراعاتی كه اهمیت بیشتری دارند مانند دارو روش تحقیقی ولی در سایر موارد روش اعلامی برای ثبت مورد استفاده قرار میگیرد.

در نتیجه در هر کشور قانونگذار با توجه به مقتضیات ومصلحتهای خاص کشور یکی از دو روش فوق را برای ثبت اختراع بر می گزیند ومقررات خاص آن را برای همگان ملزم میداند.

مراحل ثبت اختراع

مدارک مورد نیاز ثبت اختراع

برای ثبت هر اختراعی با توجه به حقیقی بودن یا حقوقی بودن فرد تقاضا کننده مدارک مورد نیاز تعیین می شود اشخاص حقیقی:

  • ارائه ی کپی مدارک شناسایی مالک و مخترع شامل کارت ملی و شناسنامه
  • تکمیل کردن فرم های لازم
  • چنانچه اختراع دستگاه یا کالا باشد ارائه ی نقشه ی اختراع لازم است
  • آدرس دقیق و کدپستی مالک و مخترع
  • گرفتن تأییدیه استعلامی که این مورد به درخواست اداره می باشد.
  • در صورت وجود مشابهت برای ثبت آن لازم است که دفاعیه انجام شود.


اشخاص حقوقی: در این جا علاوه بر مواردی که برای اشخاص حقیقی ذکر شد باید به این نکته توجه شود که در صورتیکه اختراع شرکتی باشد روزنامه تأسیس و تغییرات مورد نیاز است.

پرسش و پاسخ
سوال از شما پاسخ از ما
درحال ارسال پاسخ به :
Sina ‏۱۱ تیر ۱۳۹۹

با سلام خدمت شما بنده اظهارنامه اختراع اخطاریه رفع نقص داده شد و ادعانامه و توصیف و خلاصه دارای نقص هستند آیا شما ادعانامه و توصیف رو می‌نویسید هزینه چقدر است ممنون

پاسخ
ehsan ‏۰۷ مرداد ۱۳۹۹

سلام و درود
بله درخدمتتون هستیم برای این کار هزینه و مدت زمان آن هم بستگی به اخترایه ای که گرفتین داره، باید برای ما ارسال کنید تا دقیق تر در باره زمان و هزینه روند ثبت اختراع راهنماییتون کنیم.

پاسخ
بهزاد قدیمی ‏۰۵ مرداد ۱۳۹۹

سلام ایده برای ثبت اختراع و تولید ماسک برای بیماران بستری شده کرونایی دارم که با زدن این ماسک ویروسی در هوا منتشر نم یشود و ویروسها کشته میشوند.

پاسخ
آي ناز هاشم زاده ‏۱۷ شهریور ۱۴۰۰

2تا ایده برای اختراع دارم ولی نمیدونم برای چی نوشتین باید اداره خبر داشته باشه منظورتون متوجه نشدم نمیدونم چطوری اون ایده هامو ثبت کنم و چیا پر کنم و چیا لازم دارم برای پر کردن اونا گفتین اداره یا گفتین دفاع اینا چی هستن؟

پاسخ
مشاور کاج ‏۱۷ شهریور ۱۴۰۰

ثبت اختراع از طریق سایت اداره مالکیت معنوی هستش، برای ثبت اختراع باید چندتا دفاعیه و توصیفنامه داشته باشید، ابتدا توصیف نامه اختراعتون و اینکه چه مزیت هایی داره و قبلا در هیچ کجا ساخته نشده، توضیحات فنی و تاییدیه آزمایشگاه یا یک مرجع معتبر و …،

پاسخ